Ale kino+
alekino+
Film. Lou Reed - Berlin

Lou Reed - Berlin

Lou Reed's Berlin
muzyczny, USA/Wlk. Brytania, 2007, 85 min.
reżyseria: Julian Schnabel
obsada: Antony Hegarty, Emmanuelle Seigner, Fernando Saunders, Lou Reed, Sharon Jones
Premiera w Ale kino+: 3.08.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 430 miejsce w rankingu
Lou Reed - Berlin

Zapis pierwszego koncertu z utworami z konceptualnego albumu Lou Reeda "Berlin". Film w reżyserii nominowanego do Oscara Juliana Schnabla.

W 1970 roku Lou Reed, wokalista i lider zespołu "Velvet Underground", zdecydował się rozpocząć karierę solową. Jego pierwsza płyta nie wzbudziła zachwytu krytyki. Ale już drugi album - wyprodukowany przez Davida Bowie'ego "Transformer" (1972), zawierający między innymi utwory "Perfect Day" i "Walk on the Wild Side" - zrobił furorę. Być może dlatego rok późniejszy i zupełnie stylistycznie odmienny "Berlin" wywołał zdumienie i poniósł finansową klęskę. Ten koncept-album opowiada historię skomplikowanego związku Jima i Caroline. Związku, w którym są narkotyki, przemoc i próby samobójcze. Zniechęcony brakiem zrozumienia Lou Reed rzadko grał na koncertach utwory z albumu, choć od momentu wydania płyty jego wielkim marzeniem była seria koncertów przy akompaniamencie orkiestry i chóru. Marzenie to spełniło się po 30 latach. Dopiero wtedy krytycy i fani przyznali, że "Berlin" to jedno z najlepszych dzieł artysty. W grudniu 2006 roku, w St. Ann's Warehouse w Brooklynie Lou Reed zagrał 5 koncertów, podczas których "Berlin" po raz pierwszy zabrzmiał w całości.

Filmowej rejestracji wydarzenia podjął się JULIAN SCHNABEL, reżyser tworzący niezwykle wysublimowane estetycznie obrazy. Jego niecodzienną wrażliwość wizualną, zainteresowanie osobą artysty oraz procesem twórczym widać już w debiutanckim filmie "Basquiat - Taniec ze śmiercią" z 1996 roku, czy w "Zanim zapadnie noc" (2000), w którym opowiada historię kubańskiego poety Reinaldo Arenasa, prześladowanego przez reżim Castro. "Berlin" jest naturalną kontynuacją tej tematyki. Kamera uważnie obserwuje Lou Reeda i innych artystów, a melancholijny klimat albumu idealnie łączy się z chropowatymi i utrzymanymi w ciemnej kolorystyce zdjęciami. Wizualizacje ukazujące Caroline przygotowała córka artysty, Lola Schnabel. W rolę zmysłowej i upadłej Caroline wciela się Emmanuelle Seigner, która u Schnabla zagrał również w "Motylu i skafandrze".
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...