Ale kino+
alekino+
Film. LOVELY RITA

LOVELY RITA


dramat, Austria, 2001, 76 min.
reżyseria: Jessica Hausner
obsada: Barbara Osika, Christopher Bauer, Peter Fiala, Wolfgang Kostal
Premiera w Ale kino+: 5.08.2005 r.
4.50
343
72 głosy | 569 miejsce w rankingu

Bolesne dojrzewanie i pierwsze erotyczne doświadczenia widziane okiem austriackiej reżyserki okrzykniętej w Cannes nadzieją europejskiej kinematografii.

Wbrew pozorom tytułowa Rita (Barbara Osika) wcale nie jest uroczą młodą damą. To buntująca się przeciw wszystkiemu impertynencka nastolatka, "czarna owca" mieszczańskiej rodziny katolików z wiedeńskiego przedmieścia. Rita z satysfakcją kpi z rodzinnych rytuałów (np. urodzin ojca) i łamie obowiązujące w domu zasady (notorycznie zostawia podniesioną deskę sedesową). Ale nie tylko rodzice mają z nią kłopoty. Nie znoszą jej szkolne koleżanki, nie radzą sobie z jej temperamentem nauczyciele. Jej jedynym sprzymierzeńcem jest Fexi, młodszy kolega ze szkoły, z którym Rita postanawia stracić dziewictwo. Kolejnym mężczyzną, na którym wypróbuje swoje piętnastoletnie wdzięki będzie kierowca autobusu. I choć dziewczynie uda się go uwieść, nie poczuje się spełniona. Z niespełnienia, frustracji, osaczenia i braku akceptacji w Ricie zrodzi się agresja, która musi znaleźć ujście.

"Lovely Rita" jest pełnometrażowym debiutem JESSIKI HAUSNER - reżyserki, która od swoich pierwszych filmowych dokonań porównywana jest do Michaela Hanekego ("Pianistka") czy Ulricha Seidla. Tak jak i oni Hausner z wirtuozerią tworzy teatr absurdu i horroru, umieszczając akcję w przesiąkniętej rytuałami i hipokryzją austriackiej rodzinie. Wyizolowane ze społecznego tła obrazy nabierają wymiaru uniwersalnego, a nastoletni dramat dorastania staje się opowieścią o dojrzewaniu w ogóle - do dorosłości, życia i człowieczeństwa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...