Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Łowca trolli

Łowca trolli

Trolljegeren
horror fantasy, Norwegia, 2010, 99 min.
reżyseria: André Øvredal
obsada: Glenn Erland Tosterud, Johanna Mørck, Otto Jespersen, Tomas Alf Larsen
Premiera w Ale kino+: 22.07.2014 r.
343
Łowca trolli

Norweski reżyser André Øvredal ma dowód na istnienie trolli! Jak jest jednak naprawdę? Balansujący na granicy kina grozy i jego parodii fikcyjny dokument tzw. mockumentary, którego autor nasyca norweską rzeczywistość solidną dawką absurdu.

Trójka studentów dziennikarstwa - Thomas (Glenn Erland Tosterud), Johanna (Johanna Morck) i kamerzysta Kalle (Tomas Alf Larsen) - planuje nakręcić reportaż o powtarzających się przypadkach bezprawnego polowania na niedźwiedzie w norweskich lasach. Myśliwi podejrzewają o kłusownictwo zarośniętego odludka, Hansa (Otto Jespersen), który nie komentuje oskarżeń skierowanych przeciwko niemu. Niezrażeni adepci dziennikarstwa, niczym wytrawni paparazzi, nie odstępują jednak gburowatego mężczyzny na krok. Podążają za nim z kamerą w głąb lasu, gdzie atakuje ich, nie oszczędzając samochodu, tajemnicze zwierzę. Z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Hans, który twierdzi, że mieli do czynienia z trollem. Przedstawia się jako jedyny w kraju specjalista zatrudniony przez tajną rządową jednostkę do kontrolowania populacji tych, zdawałoby się, baśniowych stworów. Sfrustrowany ciężką, niedocenianą przez przełożonych i słabo opłacaną pracą zgadza się na sfilmowanie go w akcji. Studenci przystają na propozycję, choć nie wierzą w jego wyjaśnienia i po cichu biorą Hansa za oderwanego od rzeczywistości dziwaka. Ich sceptycyzm trwa do następnej nocy, podczas której towarzysząc Hansowi, natykają się na olbrzymiego trójgłowego trolla.

Trolle, wywodzące się z mitologii nordyckiej człekokształtne stwory, są znane każdemu dziecku w Norwegii. Niecierpiące światła słonecznego, złośliwe i niezbyt inteligentne olbrzymy były dotąd traktowane przez skandynawskich filmowców po macoszemu. Temat postanowił podjąć pracujący głównie w branży reklamowej ANDRÉ ØVREDAL. - Od wieków nikt w moim kraju nie starał się wykorzystać w kulturze potencjału trolli, a jako jedyna pamięta o nich branża turystyczna. Myślę, że powodem nieobecności trolli w kinie była również nie dość zaawansowana technologia. Jeszcze 10 lat temu zrobienie podobnego filmu byłoby zbyt drogie" - opowiada reżyser. Zrealizowany przez niego "Łowca trolli" wykorzystuje stylistykę mockumentu, czyli nieprawdziwego dokumentu, którego popularność zapoczątkował sukces "Blair Witch Project" w 1999 roku. Stwarzającą pozory prawdziwego zapisu filmowego konwencję upodobali sobie szczególnie twórcy horrorów. Dla Øvredala sięgnięcie po elementy typowe dla kina grozy stanowiło jednak punkt wyjścia. W "Łowcy trolli" powaga, z jaką został przedstawiony temat, jest zestawiona z jego absurdalnością, co daje niespodziewany efekt komiczny. Z filmu można się na przykład dowiedzieć, dlaczego wyznawcy niektórych religii muszą się mieć na baczności w norweskich lasach, dlaczego jedne trolle po naświetleniu ich promieniami UV eksplodują, a inne zamieniają się w kamień i do czego tak naprawdę służą linie wysokiego napięcia.

"Łowca trolli" otrzymał dwa najbardziej prestiżowe laury przemysłu filmowego w Norwegii, czyli nagrody Amanda (Nagroda Publiczności i za efekty specjalne) przyznawane na Norweskim Festiwalu Filmowym w Haugesund. Norweska prasa chwaliła film za zręczne wplecenie elementów lokalnego folkloru do typowo amerykańskiego gatunku. V. A. Musetto z "New York Post", wiedząc o zainteresowaniu filmem producentów w USA, zachęcał: "Obejrzyjcie ten inteligentny film zanim Hollywood zrujnuje go głupim remake'iem".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...