Ale kino+
alekino+
Film. ŁOWCY WAMPIRÓW

ŁOWCY WAMPIRÓW

Vampires
horror, USA, 1998, 103 min.
reżyseria: John Carpenter
obsada: Daniel Baldwin, James Woods, Maximilian Schell, Sheryl Lee
Premiera w Ale kino+: 22.01.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 48 miejsce w rankingu

Niezawodny James Woods wciela się w horrorze Carpentera w Jacka Crowa, wytrawnego zabójcę krwiopijców. Bohater w dzieciństwie był świadkiem mordu dokonanego przez wampiry na jego rodzicach. Od tej pory Crow żyje wyłącznie zemstą na nieumarłych - jest dowódcą świetnie wyszkolonego i opłacanego przez Watykan komanda łowców wampirów.

Film zaczyna się spektakularną akcją grupy, która rozbija wampirze gniazdo w Nowym Meksyku. Po walce łowcy zapraszają prostytutki i urządzają suto zakrapianą uroczystość. Libację zakłóca nieproszony gość - potężny i niemal niezniszczalny wódz wampirów imieniem Valek. Oddział Crowa zostaje wybity prawie do nogi. Bohater wraz ze swoim jedynym ocalałym podkomendnym oraz pewnym niedoświadczonym w walce z nieumarłymi księdzem spróbuje dopaść księcia wampirów. Łowcom towarzyszy Katrina (Sheryl Lee) - ugryziona przez Valeka prostytutka, która niedługo sama zmieni się w upiora. Stawką walki jest przyszłość świata - Valek poszukuje starożytnego artefaktu, który pozwoli wampirom swobodnie poruszać się za dnia, w promieniach słońca. Jeżeli demon dopnie swego, losy ludzkości będą przesądzone.

Kino lat 90. było wyjątkowo przychylne wampirom. W ciągu dekady na ekranach można było oglądać tak różne, nowe interpretacje mitu "wiecznych krwiopijców" jak postmodernistyczny "Wywiad z wampirem", komiksowy "Blade" czy stylowy "Dracula" F.F. Coppoli. Wobec tego wampirzego renesansu nie mógł pozostać obojętny mistrz grozy, autor niezapomnianego "Halloween", JOHN CARPENTER, który w 1998 r. zrealizował film "Łowcy wampirów".

Choć film Carpentera opowiada o wampirach, nie ma wiele wspólnego z nastrojowymi, romantycznymi opowieściami grozy z epoki Beli Lugosiego. "Łowcom wampirów" bliżej raczej do innego krwiopijczego klasyka z lat 90., "Od zmierzchu do świtu" Roberta Rodrigueza. Horror Carpentera jest podobnie krwawy i dynamiczny; upiorom nie tylko wbija się tu w serca osikowe kołki, lecz strzela się do nich z broni automatycznej i nowoczesnych kusz; tempo jest ostre, a styl nowoczesny. Reżyser zręcznie łączy konwencje kina grozy z filmem akcji, a nawet z westernem, zaś James Woods w roli Crowa przypomina innego słynnego bohatera carpenterowskiego - twardziela Snake'a Plissena z kultowej "Ucieczki z Nowego Jorku." Fani "Twin Peaksu" nie przegapią z kolei Laury Palmer we własnej osobie, czyli uwodzicielskiej Sheryl Lee, która wcieliła się w zarażoną wampiryzmem prostytutkę Katrinę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...