Ale kino+
alekino+
Film. Łowcy

Łowcy

Jägarna
thriller, Szwecja, 1996, 113 min.
reżyseria: Kjell Sundvall
obsada: Jarmo Mäkinen, Jarmo Mäkinen, Lennart Jähkel, Lennart Jähkel, Rolf Lassgard
Premiera w Ale kino+: 28.06.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 74 miejsce w rankingu
Łowcy

Thriller, który odniósł w Szwecji fenomenalny sukces i do dziś utrzymuje się w czołówce tamtejszych box-office'ów. W roli głównej występuje Rolf Lassgard, znany m.in. jako Wallander ze skandynawskiej ekranizacji kryminałów Henninga Mankella.

Erik Bäckström (Rolf Lassgard) wraca do rodzinnego miasteczka w północnej Szwecji, na pogrzeb ojca. Po długim pobycie w Sztokholmie zdecydował się znów zamieszkać w domu z lat dziecięcych, z bratem Leifem (Lennart Jähkel). Miejscowa policja przyjmuje Erika w swoje szeregi. Pierwszym zadaniem, jakie otrzymuje, jest śledztwo w sprawie nielegalnych polowań na renifery. W ciągu ostatniego roku kłusownicy atakowali bezwzględnie i wielokrotnie. Partner Erika, Bengtsson (Roland Hedlund), chce szybko zamknąć dochodzenie, ale Erik dostrzega w sprawie coś podejrzanego.

Thriller KJELLA SUNDVALLA "Łowcy" odniósł w Szwecji fenomenalny sukces i do dziś utrzymuje się w czołówce tamtejszych box-office'ów. W postać Bäckströma wcielił się Rolf Lassgard. Poza granicami Szwecji aktor znany jest m.in. z nominowanego do Oscara® filmu "Tuż po weselu" Susanne Bier, czy dramatu "Nic nowego pod słońcem". Fani twórczości Henninga Mankella kojarzą go z postacią Kurta Wallandera ze szwedzkiej serii filmów.

"Łowcy" należą do czołówki skandynawskiego filmowego noiru. Reprezentują ją między innymi zrealizowane w estetyce Dogmy 95 "Festen" Thomasa Vinterbrega czy "Bezsenność" Erika Skjoldbjarga, o której amerykański remake pokusił się w 2002 r. Christopher Nolan. Także sukces "Łowców" nie mógł umknąć uwadze producentów zza oceanu. Na drodze do ponownej realizacji stanął sam Kjell Sundvall, który zgłosił veto, usłyszawszy, że miejscem akcji w amerykańskiej wersji filmu na być pustynia w Nevadzie, renifery mają być zastąpione przez konie, a bohaterami byliby... kowboje.

"Łowców" nagrodzono dwiema statuetkami Guldbagge Award, najważniejszymi laurami szwedzkiego przemysłu filmowego. W 2011 r. powstała kontynuacja filmu pod tytułem "Łowcy 2".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...