Ale kino+
alekino+
Film. LUCIE AUBRAC

LUCIE AUBRAC

Lucie Aubrac
dramat wojenny, Francja, 1997, 112 min.
reżyseria: Claude Berri
obsada: Carole Bouquet, Daniel Auteuil, Jean-Roger Milo, Patrice Chereau
Premiera w Ale kino+: 16.07.2004 r.
4.25
343
17 głosy | 1238 miejsce w rankingu

Lucie Aubrac, tytułowa bohaterka wojennego dramatu Claude'a Berri'ego jest postacią autentyczną. Aubrac, legenda francuskiego ruchu oporu wsławiona heroiczną postawą w czasach hitlerowskiej okupacji, po wojnie napisała wspomnienia, które posłużyły za kanwę filmu. Berri pracował nad scenariuszem wspólnie z sędziwą bohaterką wojenną.

Akcja rozpoczyna się w 1943 roku. Lucie Aubrac (piękna Carole Bouquet) i jej mąż Raymond (jak zawsze znakomity Daniel Auteuil) są aktywnymi uczestnikami ruchu oporu, biorącymi udział w wymierzonych w Niemców akcjach sabotażowych. Po jednej z nich Raymond zostaje aresztowany - na szczęście hitlerowcy nie zdają sobie sprawy, że złapali ważnego partyzanta i oskarżają bohatera o handel na czarnym rynku. Dzięki determinacji i osobistemu urokowi Lucie udaje się wydostać męża z więzienia. Wkrótce jednak Raymond wpada ponownie; tym razem zostaje zatrzymany podczas spotkania dowódców oddziałów partyzanckich z delegatem generała de Gaulle'a, znanym pod pseudonimem Max (w tej roli znany, kontrowersyjny reżyser Patrice Chereau). Tym razem Gestapo nie ma już wątpliwości z kim ma do czynienia; Aubrac zostaje poddany okrutnym torturom i skazany na śmierć. Lucie jednak nie poddaje się; mimo iż sytuacja wygląda na beznadziejną bohaterka organizuje brawurową akcję odbicia męża.

Historia przedstawiona w filmie CLAUDE'A BERRI'EGO, którego sama Lucie Aubrac wybrała do ekranizacji swoich pamiętników, oparta jest na faktach, które zostały jednak w wielu momentach udramatyzowane. "Lucie Aubrac" to obraz historyczny, w którym pojawiają się autentyczne postaci (oprócz głównych bohaterów między innymi legendarny emisariusz ps. Max oraz gestapowiec Klaus Barbie zwany "Katem Lyonu"), ale jednocześnie melodramat, opowieść o miłości dwojga ludzi wiernych swemu uczuciu na przekór wojennej zawierusze.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...