Ale kino+
alekino+
Film. Małe dzieci

Małe dzieci

Little Children
dramat, USA, 2006, 136 min.
reżyseria: Todd Field
obsada: Gregg Edelman, Jennifer Connelly, Kate Winslet, Noah Emmerich, Patrick Wilson
Premiera w Ale kino+: 21.08.2014 r.
4.50
343
9 głosy | 33 miejsce w rankingu
Małe dzieci

Nominowana do 3 Oscarów i 3 Złotych Globów adaptacja głośnej powieści Toma Perrotty. W rolach głównych występują: Kate Winslet, Patrick Wilson i Jennifer Connelly, za kamerą - Todd Field, autor nominowanego do 5 Oscarów obrazu "Za drzwiami sypialni".

Sarah Pierce (Kate Winslet), matka kilkuletniej Lucy, to rozczarowana życiem absolwentka literatury, która żyje w nieszczęśliwym, nudnym związku. Dni spędza na opiece nad córką i zajmowaniu się domem, a jej mąż woli oglądać wieczorami filmy porno niż okazać zainteresowanie żonie. Pewnego dnia Sarah poznaje na placu zabaw Brada (Patrick Wilson). Mężczyzna opiekuje się synkiem, gdyż nie może znaleźć pracy, od dwóch lat przystępuje też do egzaminów adwokackich bez pozytywnego rezultatu. Żyje więc pod dyktando żony - dziennikarki Kathy (Jennifer Connelly), która utrzymuje dom i oczekuje od Brada ambitniejszych zajęć niż gra w futbol i picie piwa. Sarah i Brad zaprzyjaźniają się, a kiedy dla żartów całują się na oczach miejscowych plotkarek, nieoczekiwanie wybucha między nimi namiętność.

TODD FIELD, popularny aktor drugoplanowy, postanowił w 2001 roku sprawdzić się w reżyserii. Po serii uznanych krótkometrażówek, nakręcił "Za drzwiami sypialni". Film otrzymał m.in. 5 nominacji do Oscara, 3 statuetki Independent Spirit Awards a na festiwalu Sundance nagrody dla głównych aktorów, Sissy Spacek i Tom Wilkinsona. Tak obiecujący debiut fabularny zachęcił Fielda do kolejnych projektów - pięć lat później powrócił do reżyserii. Tym razem wziął na warsztat słynną powieść psychologiczną Toma Perrotty "Małe dzieci". Od początku założenie było takie, że film będzie żył własnym życiem niezależnie od pierwowzoru: - Zaczynaliśmy wraz z Toddem prace nad scenariuszem z nadzieją, że ze znanego nam materiału stworzymy coś nowego, że nie będzie to zwyczajne przeniesienie książki na ekrany kin - mówił Perrotta, który napisał do filmu scenariusz - Jako pisarza w adaptacjach filmowych pociąga mnie właśnie szansa ponownego wyobrażenia sobie książki na nowo z kimś innym i odkrycia nowych możliwości rozwoju bohaterów i fabuły. Czerpałem ogromną przyjemność z pracy ze scenarzystą i reżyserem o tak wspaniałym dorobku, jak Todd, ale już na samym początku zrozumiałem, że rezultat naszej wspólnej pracy nie będzie już "mój" w sensie dosłownym. Niemożliwe jest, aby dwóch pisarzy o tak wyrazistych stylach i wyczulonej wrażliwości nie stworzyło razem czegoś odbiegającego daleko od tego, co każdy z nich stworzyłby samodzielnie - dodawał.

W rolach głównych wystąpiła gwiazdorska obsada - Patrick Wilson, Jennifer Connelly i Kate Winslet, która za swoją rolę otrzymała nominacje do Oscara, Złotego Globu, BAFTY i Satelity. Sam film wzbudził zachwyt krytyki, która wystawiała pozytywne recenzje, zdobył też szereg wyróżnień i nominacji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...