Ale kino+
alekino+
Film. MAŁE KOBIETKI

MAŁE KOBIETKI

Little women
dramat, USA, 1994, 114 min.
reżyseria: Gillian Armstrong
obsada: Claire Danes, Gabriel Byrne, Kirsten Dunst, Winona Ryder
Premiera w Ale kino+: 9.06.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 550 miejsce w rankingu

Ekranizacja klasycznej, wydanej w 1868 roku powieści Louisy May Alcott. Akcja toczy się podczas Wojny Secesyjnej. Mieszkającej w Nowej Anglii rodzinie March działania wojenne wydają się dalekie.

Pan March, podobnie jak wielu innych mężczyzn, wyjechał na front zostawiając w domu żonę i czwórkę dorastających córek. Pozbawione męskiej opieki (i kontroli) kobiety rządzą się po swojemu. Bohaterki łączy silna emocjonalna więź; tworzą swoistą kobiecą minispołeczność nieprzeniknioną do końca dla osób z zewnątrz, nawet dla starających się o względy panien March kawalerów.

Powieść Louisy May Alcott określana jest czasem jako utwór zapowiadający myśl feministyczną i idee, które wiele lat po opublikowaniu książki miały się pojawić w ruchu emancypacji kobiet. To także piękna, ciepła historia o dojrzewaniu i odkrywaniu dorosłości, wnikliwe studium charakterów czterech dziewcząt, które już wkrótce staną się kobietami. Reżyserka GILLIAN ARMSTRONG perfekcyjnie oddała zarówno klimat oraz realia epoki, jak i pogodny nastrój powieści, pozostając tak wierna literackiemu oryginałowi, jak to tylko możliwe w dwugodzinnej ekranizacji. Książka Alcott oparta była w dużym stopniu na wątkach autobiograficznych - autorka sportretowała samą siebie pod postacią niezależnej, rezolutnej i niepozbawionej literackich ambicji Jo March. W filmie Armstrong zagrała ją Winona Ryder, kreując być może najlepszą rolę w swojej karierze. Aktorka wystąpiła w znakomitym towarzystwie, u boku Susan Sarandon, Claire Danes i młodziutkiej, zaczynającej wówczas profesjonalną pracę w kinie Kirsten Dunst. Krytycy podkreślali, że wszystkie odtwórczynie głównych ról zagrały w "Małych kobietkach" znakomicie, palmę pierwszeństwa przyznawali jednak Ryder. Aktorka dostała za występ w filmie Armstrong nominację do Oscara - nominowani do nagrody Akademii byli także autorzy kostiumów, oraz kompozytor Thomas Newman.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...