Ale kino+
alekino+
Film. MAŁPIA KURACJA

MAŁPIA KURACJA

Monkey Business
komedia, USA, 1952, 93 min.
reżyseria: Howard Hawks
obsada: Cary Grant, Charles Coburn, Ginger Rogres, Marilyn Monroe
Premiera w Ale kino+: 5.05.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 424 miejsce w rankingu

Zwariowana komedia o nieoczekiwanym powrocie do młodości, sprytnej szympansicy i radości życia. Gwiazdami "Małpiej kuracji" są Cary Grant i Ginger Rogers, ale trudno przegapić drugoplanową rolę Marilyn Monroe w przededniu wielkiego sukcesu.

Doktor Barnaby Fulton (Cary Grant) jest bujającym w obłokach chemikiem. Uczony od dawna pracuje nad eliksirem młodości i testuje kolejne mikstury na szympansach - niestety jak dotąd bez rezultatu. Przełożeni doktora Fultona zaczynają się niecierpliwić; badania chemika wyglądają na jedną wielką stratę czasu i pieniędzy. Z pomocą uczonemu niespodziewanie przychodzi jedna z doświadczalnych małp. Szympansica imieniem Ester wydostaje się z klatki i na chybił trafił miesza różne odczynniki. Z małpiego eksperymentu wychodzi eliksir, po wypiciu którego cokolwiek podtatusiałemu doktorowi Fultonowi ubywa połowy lat - bohater znów czuje się i zachowuje jak nastolatek! Tak samo na miksturę reaguje jego żona (Ginger Rogers). Duch młodości wciąga parę bohaterów w wir przygód i szaleństw, których nikt po statecznym małżeństwie nigdy by się nie spodziewał.

"Małpia kuracja" to doskonała komedia ze złotej ery Hollywood, wyreżyserowana pewną ręką niezawodnego HOWARDA HAWKSA. Gwiazdami produkcji była para aktorów ze szczytów ówczesnej amerykańskiej kinematografii, amant Cary Grant i Ginger Rogers. Fani pamiętają jednak "Małpią kurację" również ze względu na drugoplanową rolę Marilyn Monroe, która zagrała powabną sekretarkę głównego bohatera. Aktorka była w przededniu wielkiego przełomu w karierze. Rok 1952, w którym zrealizowano "Małpią kurację" był ostatnim, w którym Monroe grywała role drugoplanowe i epizody. W następnym sezonie, dzięki "Niagarze" i "Mężczyźni wolą blondynki", Monroe miała już osiągnąć status supergwiazdy o bezprecedensowej popularności.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...