Ale kino+
alekino+
Film. MANHATTAN

MANHATTAN

Manhattan
komediodramat, USA, 1979, 93 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Diane Keaton, Mariel Hemingway, Michael Murphy, Woody Allen
Premiera w Ale kino+: 10.09.2003 r.
3.00
343
6 głosy | 413 miejsce w rankingu

Nieśmiertelna romantyczna komedia Woody'ego Allena i zarazem hołd złożony przez reżysera jego ukochanemu miastu - Nowemu Jorkowi.

Jak wiadomo Allen jest twórcą nieprzeciętnie płodnym. Od ponad dwóch dekad utrzymuje imponujące tempo pracy - średnio jeden nowy film fabularny rocznie, choć zdarzają się lata, w których Woody pokazuje aż dwie premiery. Niemal bez wyjątku są to filmy znakomite, więc miłośnicy Allena mają w czym wybierać. A jednak dla wielu fanów ulubionym i najważniejszym obrazem z obfitego dorobku Woody'ego pozostaje "Manhattan". Ten film to kwintesencja kina Woody'ego Allena. Niektórzy uważają, że po Manhattanie Allen już nigdy nie nakręcił nic równie "allenowskiego".

Jak przystało na film Woody'ego Allena - i zgodnie z tytułem - akcja toczy się Manhattanie. Znerwicowany, gadatliwy intelektualista Isaac (oczywiście Woody Allen) rozwiódł się właśnie z żoną Jil (Meryl Streep). Frustrację bohatera powiększa fakt, że eks-małżonka rzuciła go dla kobiety. Na domiar złego Jil pisze autobiograficzną powieść, w której ze szczegółami opowiada o swoim nieudanym małżeństwie. Isaac przeczuwa, że zostanie paskudnie obsmarowany. Tymczasem stara się podtrzymywać romans z 17-letnią uczennicą imieniem Tracy (Mariel Hemingway). Związek czterdziestokilkuletniego neurotyka i nastolatki nie ma jednak wielkiej przyszłości. Isaac uświadamia sobie ten fakt z całą mocą, kiedy spotyka na swojej drodze Mary (Diane Keaton) - kobietę znacznie bliższą mu wiekiem, poziomem intelektualnym, a także nerwowym usposobieniem i skłonnością do nieopanowanego gadulstwa.

"Manhattan" to opowieść o samotności i sercowych rozterkach dojrzałych Nowojorczyków. WOODY ALLEN mistrzowsko odmierzył tu proporcje między komedią, farsą, autoironią i nostalgią. Ozdobą filmu, jak zwykle u Allena, są inteligentne, cięte i prześmieszne dialogi. Ale "Manhattan" to także opowieść o mieście. Nowy Jork rzadko kiedy wyglądał tak wspaniale jak na czarno-białych, nakręconych w szerokoekranowym formacie zdjęciach Gordona Willisa, operatora znanego z pracy przy "Ojcu chrzestnym". Film ilustruje najbardziej nowojorska z możliwych muzyka George'a Gershwina, a sam Manhattan wydaje się równie wyrazistym bohaterem opowieści, co filmowe postaci.

Przystępując do realizacji "Manhattanu" Allen opromieniony był świeżym sukcesem oscarowej "Annie Hall". U boku Woody'ego znów pojawiła się Diane Keaton, aktorka, która za rolę w "Annie" dostała Oscara i miała w przyszłości jeszcze nie raz pojawiać się produkcjach twórcy "Zeliga".

"Manhattan" był kolejnym wielkim triumfem Allena: otrzymał nominację do Oscara za scenariusz, nagrodę BAFTA, francuskiego Cezara i pół tuzina innych prestiżowych wyróżnień. Co ciekawe, sam Allen początkowo był z "Manhattanu" bardzo niezadowolony i próbował nawet zablokować dystrybucję filmu. Na szczęście nie udało mu się - z perspektywy lat nie ma wątpliwości, że "Manhattan" nie tylko należy do najbardziej udanych filmów Allena, lecz jest także jednym z najbardziej uroczych obrazów, jakie kiedykolwiek nakręcono w Nowym Jorku.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...