Ale kino+
alekino+
Film. Maria Wern: Milczący Bóg

Maria Wern: Milczący Bóg

Maria Wern: Stum sitter guden
serial kryminalny, Szwecja, 2010, 85 min.
reżyseria: Erik Leijonborg
obsada: Allan Svensson, Eva Rose, Eva Röse, Peter Perski
Premiera w Ale kino+: 21.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 101 miejsce w rankingu
Maria Wern: Milczący Bóg

Kim jest sprawca rytualnego morderstwa popełnionego w noc przed przesileniem letnim? Zagadkę spróbuje wyjaśnić Maria Wern, policjantka z Gotlandii. "Milczący Bóg" to pierwszy odcinek serialu zrealizowanego na podstawie bestsellerowych powieści kryminalnych Anny Jansson.

Niepokojące hałasy budzą w nocy córeczkę Marii Wern (Eva Röse). Rano okazuje się, że mimo zapewnień matki, nie wszystko jest w porządku. W pobliskim lesie odnalezione zostają zwłoki mężczyzny, którym okazuje się elektryk z gotlandzkiego Visby. Na drzewie wiszą też truchła kotów, lisa oraz końska głowa. Zbrodnię popełniono w przeddzień Midsommar, powszechnie celebrowanego w krajach skandynawskich przesilenia letniego. Policja dostrzega podobieństwa do zbrodni, która miała miejsce parę lat wcześniej w okolicach Sztokholmu. Arvidsson (Peter Perski) i Maria ruszają porozmawiać z partnerką ofiary, Stiną Olsson.

Anna Jansson, dzięki swojemu cyklowi kryminalnemu, którego centralną postacią jest policjantka Maria Wern, umieściła na kryminalno-literackiej mapie Szwecji kolejną ważną miejscowość. Położone na południowym wybrzeżu kraju Ystad dawno już objął swoją opieką Kurt Wallander, bohater powieści Henninga Mankella. Malutka Fjällbacka jest areną działań Eriki Falck i Patrika Hedströma, stworzonych przez Camillę Läckberg, a położona na dalekiej północy Kiruna to tereny Rebecki Martinsson z powieści Åsy Larsson. Bohaterka Anny Jansson działa z kolei na największej wyspie Morza Bałtyckiego. Grupa wysp, do których należy Gotlandia, może poszczycić się nie tylko średniowieczną starówką stołecznego Visby, czy surowym pięknem przyrody, ale i filmowym szczęściem. To na Fårö, jednej z mniejszych wysp, sporą część życia spędził Ingmar Bergman. Tam też zrealizował zdjęcia do "Persony" czy "Godziny wilka". W 1989 roku piękno Gotlandii zachwyciło z kolei japońskiego mistrza animacji Hayao Miyzakiego, który wraz ze współpracownikami spędził na wyspie sporo czasu. Tamtejsza przyroda stała się inspiracją do ilustracji w jego "Podniebnej poczcie Kiki".


ODCINKI

Maria Wern
Maria Wern: Tajemnice zmarłych
Maria Wern: Śnieżne marzenia
Maria Wern: Niech martwi śpią
Maria Wern: Czarny motyl
Maria Wern: Zaginiony chłopiec
Maria Wern: Sekrety przeszłości
SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.