Ale kino+
alekino+
Film. MARKIZ DE SADE

MARKIZ DE SADE

Sade
dramat kostiumowy, Francja, 2000, 94 min.
reżyseria: Benoit Jacquot, Benoît Jacquot
obsada: Daniel Auteuil, Gregoire Colin, Grégoire Colin, Jeanne Balibar, Marianne Denicourt
Premiera w Ale kino+: 29.05.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 40 miejsce w rankingu
MARKIZ DE SADE

Epizod z życia najsłynniejszego erotomana świata, który nawet w więzieniu, kiedy po drugiej stronie krat szalała rewolucja, potrafił bawić się w ludzki teatr.

De Sade w więzieniach spędził około 30 lat - głównie za bezbożne uczynki, wśród których dość wymienić chłostę prostytutki w Wielką Niedzielę i zatrucie kochanek afrodyzjakami. Jego pisma - wraz z najsłynniejszą "Justyną" - przez 150 lat leżały zamknięte w specjalnie wydzielonej części paryskiej Biblioteki Narodowej nazwanej "Piekłem". Był niezłomnym piewcą ateizmu i wolności. Dziś jedni uważają go za niedocenionego geniusza i prekursora Freuda, inni nazywają grafomanem i porno-psychopatą. A jednak de Sade nie przestaje fascynować - odwoływali się do niego myśliciele tej miary co Michel Foucault i Roland Barthes, Man Ray stworzył jego słynny "Portret wyimaginowany", a Peter Weiss i Peter Brook otworzyli przed Sade'em współczesny teatr. De Sade nieodmiennie inspiruje tez wybitnych filmowców - chociażby Marca Ferreriego ("Wielkie żarcie") czy Piera Paola Pasoliniego ("Salo, czyli 120 dni Sodomy").

Film Benoita Jacquota przenosi widza do Paryża 1794 roku, czyli czasów Wielkiej Rewolucji i krwawego terroru Robespierre'a. Markiz de Sade (w tej roli jeden z najpopularniejszych francuskich aktorów, Daniel Auteuil), dzięki pomocy swojej przyjaciółki, zostaje przeniesiony z więzienia w Saint-Lazare do zakładu Picpus, pensjonatu dla arystokratów, którzy - jako wrogowie rewolucji - prędzej czy później i tak zapewne skończą na gilotynie. Póki co jednak w Picpus żyje im się całkiem nieźle: nie ma szczurów, cel, ani segregacji płci. Otoczony zafascynowanymi nim współwięźniami Sade pisze, snuje filozoficzne rozmowy, a nawet wystawia sztukę teatralną. Od początku jego uwagę przyciąga młoda Emilie de Lancris (nominowana za tę rolę do Cezara Isild le Besco), która w więzieniu przebywa z rodzicami. Sade najpierw rozbudza zmysły dziewczyny, a później aranżuje jej inicjację seksualną z dość prymitywnym służącym Augustinem (Jalil Lespert). Zakazanemu pisarzowi chodzi nie tylko o zaspokojenie swojej perwersyjnej natury, ale też o uratowanie życia dziewczyny: jeśli zajdzie w ciążę, uniknie śmierci - takie są zasady Republiki.

BENOIT JACQUOT, który doświadczenie zdobył jako asystent Marguerite Duras uważany jest za francuskiego spadkobiercę takich mistrzów kina, jak Carl Theodor Dreyer i Robert Bresson. To od nich twórca "Siódmego nieba" uczył się powściągliwości opisu i wizualnej elegancji, ale też umiejętności wnikliwej obserwacji i psychologicznej analizy. Takie traktowanie kina Jacquot prezentuje również w obrazie "Markiz de Sade", który jest subtelną analizą zachowań ludzi uwięzionych i żyjących w ciągłym zagrożeniu. Ciekawą oprawę filmu stanowią zdjęcia Benoita Delhomme'a ("Kupiec wenecki"), który poprzez zimne, błękitne kadry w przekonujący sposób oddaje nastrój ostatecznego końca starego świata.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...