Ale kino+
alekino+
Film. MARNIE

MARNIE


thriller, USA, 1964, 130 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Diane Baker, Martin Gabel, Sean Connery, Tippi Hedren
Premiera w Ale kino+: 13.12.2004 r.
3.00
343
3 głosy | 538 miejsce w rankingu

Marnie (Tippi Hedren) jest zimną, wyrachowaną złodziejką. Uroda pozwala jej zdobywać zaufanie pracodawców, których okrada. Nieustannie zmienia wygląd, przenosząc się z miasta do miasta. Kolejnym miejscem, do którego trafia, jest filadelfijskie wydawnictwo, któremu szefuje Mark (Sean Connery).

Przyjmując Marnie do pracy mężczyzna ma wprawdzie pewne podejrzenia, ale w końcu daje się przekonać. Wkrótce wydawca ulega urokowi nowej pracownicy. Zakochany Mark zaczyna wówczas interesować się przeszłością kobiety. Udaje mu się ją złapać na gorącym uczynku, zamiast jednak oddać w ręce policji, proponuje małżeństwo.

W "Marnie" ALFRED HITCHCOCK po raz kolejny dał wyraz swojej fascynacji psychoanalizą. Zrealizowany w chłodnym tonie thriller, to precyzyjne studium psychologiczne, na granicy formalnego eksperymentu. Hitchcock początkowo zamierzał powierzyć rolę tytułową swojej ulubionej aktorce Grace Kelly - wówczas świeżo upieczonej księżnej Monako. Aktorka odmówiła, motywując swoją decyzję niestosownością roli złodziejki dla żony głowy państwa. Stało się to z korzyścią dla filmu. Tippi Hedren (matka Melanie Griffith) znakomicie poradziła sobie na ekranie; jej przejścia od lodowatego spokoju po stan kompletnego rozstroju nerwowego to pokaz warsztatu aktorskiego najwyższej próby. Hedren partneruje Sean Connery, który w filmie Hitchcocka zagrał bezpośrednio po występach w dwóch pierwszych odcinkach przygód Jamesa Bonda.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...