Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene


dramat, USA, 2011, 105 min.
reżyseria: Sean Durkin
obsada: Brady Corbet, Elizabeth Olsen, John Hawkes, Sarah Paulson
Premiera w Ale kino+: 23.05.2019 r.
343
Martha Marcy May Marlene
© Fox

Martha (Elizabeth Olsen) ostatnie lata spędziła w komunie, która żyje na sielskiej pozornie farmie, je to, co wyrośnie w ogródku, a wieczory spędza przy dźwiękach gitary.

Na czele stoi Patrick (John Hawkes), charyzmatyczny przywódca i uwodziciel, pod którego urokiem Martha potulnie traci osobowość, żeby stać się idealnym członkiem komuny. Zaczyna się od rytuału oczyszczenia, który do złudzenia przypomina gwałt - zresztą usługi seksualne na korzyść mężczyzn ze wspólnoty są pierwszym obowiązkiem jej członkiń. Bo ta żyjąca w zgodzie z naturą grupa to w rzeczywistości patriarchalny raj, w którym wszystko zaczyna się i kończy na mężczyznach. Marcie, która w sekcie dostaje imię Marcy May, udaje się jednak z tego "raju" uciec. Dziewczyna znajduje schronienie w domu swojej siostry, Lucy (Sarah Paulson) i jej apodyktycznego, nastawionego na karierę męża Teda (Hugh Dancy). Mimo czułej z początku opieki siostry, Martha nie zdradza jej nic ze swojej przeszłości, a sama zagłębia się w paranoiczny strach przed zemstą sekty.

"Martha Marcy May Marlene", pełnometrażowy debiut SEANA DURKINA, to jedno z najbardziej błyskotliwych wydarzeń kina niezależnego ostatnich lat. Film otrzymał nagrodę za reżyserię na Sundance, trafił do prestiżowej, zarezerwowanej dla filmów poszerzających horyzonty kina, sekcji Un Certain Regard w Cannes i znalazł uznanie kół krytyków z Nowego Jorku, Vancouver, Phoenix, Los Angeles, Chicago i Bostonu. Durkin dołączył do grona najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia, ale zachwyty krytyków i publiczności spadły też na debiutującą w "Martha Marcy May Marlene" Elizabeth Olsen - siostrę słynnych bliźniaczek Olsen pamiętanych z serialu "Pełna chata". Durkin długo szukał odtwórczyni głównej roli - bo też jego film opiera się głównie na jednej postaci. Elizabeth Olsen dwukrotnie przechodziła przez casting, zanim przekonała do siebie reżysera. Dostrzeżona po sukcesie jego filmu, za który dostała łącznie 8 statuetek, zagrała m.in. u boku Roberta De Niro i Sigourney Weaver w "Red lights" oraz z Joshem Brolinem i Samuelem L. Jacksonem w "Oldboyu", najnowszej produkcji Spike'a Lee.

"Martha Marcy May Marlene" to, oprócz wydarzenia kinowego, ważny przyczynek do dyskusji na temat wciąż mnożących się w Stanach Zjednoczonych sekt, które często przez długie lata działają poza prawem. Zresztą Patrick, guru sekty z filmu Durkina, to luźne nawiązanie do niesławnego Charlsa Mansona, którego "rodzinna grupa" jest odpowiedzialna za masakrę w domu wynajętym w Beverly Hills przez Romana Polańskiego, podczas której zginęła żona reżysera Sharon Tate. Poza tym, tak jak filmowy Patrick, Manson nadawał członkom swojej sekty nowe imiona, uprawiał seks ze wszystkimi członkiniami grupy i namawiał do tego innych, a także miał kilku bardziej zaufanych członków grupy, którzy nocami opuszczali wspólny dom, żeby włamywać się do bogatych domów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...