Ale kino+
alekino+
Film. Marysia i Napoleon

Marysia i Napoleon


komedia, Polska, 1966, 114 min.
reżyseria: Leonard Buczkowski
obsada: Anna Ciepielewska, Beata Tyszkiewicz, Bogumił Kobiela, Gustaw Holoubek, Halina Kossobudzka, Juliusz Łuszczewski, Kazimierz Rudzki
Premiera w Ale kino+: 31.07.2012 r.
4.00
343
12 głosy | 76 miejsce w rankingu
Marysia i Napoleon

Ostatni film w dorobku Leonarda Buczkowskiego, inspirowany burzliwym romansem Napoleona i Marii Walewskiej. W rolach głównych Beata Tyszkiewicz i Gustaw Holoubek.

Polska, II połowa XX wieku. Młody francuski historyk, Napoleon Beranger (Gustaw Holoubek), udaje się na stypendium naukowe do Warszawy. Traf sprawia, że zatrzymuje się w majątku w Walewicach należącym przed laty do ukochanej Napoleona Bonapartego - Marii Walewskiej. Poznaje tam urodziwą studentkę, Marysię (Beata Tyszkiewicz), do złudzenia przypominającą dawną panią domu. Zauroczony nową znajomą, uruchamia swoją bujną wyobraźnię, w której oboje przenoszą się 150 lat wstecz, do czasów napoleońskich. W marzeniach tych Beranger odgrywa rolę francuskiego cesarza, a Marysia - Marii Walewskiej.

"Marysia i Napoleon" to ostatni film LEONARDA BUCZKOWSKIEGO, zrealizowany na rok przed śmiercią reżysera w 1967 roku. Twórcy "Zakazanych piosenek" za inspirację posłużyła prawdziwa historia miłosna z początków XIX wieku. Gorący, trwający niespełna trzy lata romans polskiej szambelanowej z francuskim cesarzem, to jeden z najbardziej inspirujących dla filmowców i pisarzy okres w biografii wybitnego przywódcy.

Scenariusz filmu, z dużą dowolnością i przymrużeniem oka traktujący fakty historyczne, to efekt współpracy reżysera z pisarzem i satyrykiem, Andrzejem Jareckim. Jego świeże spojrzenie na romans Napoleona i Marii Walewskiej zaowocowało powstaniem filmowego żartu historycznego. W podwójnych rolach współczesnych i historycznych kochanków wystąpili Beata Tyszkiewicz i Gustaw Holoubek, którym na planie towarzyszą m.in. Anna Ciepielewska, Kazimierz Rudzki i Bogumił Kobiela.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...