Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Marzyciel

Marzyciel

Finding Neverland
dramat biograficzny, Wlk. Brytania/USA, 2004, 106 min.
reżyseria: Marc Forster
obsada: Dustin Hoffman, Freddie Highmore, Johnny Depp, Julie Christie, Kate Winslet, Radha Mitchell
Premiera w Ale kino+: 3.01.2013 r.
5.00
343
15 głosy | 21 miejsce w rankingu
Marzyciel

"Marzyciel" to magiczna historia o Jamesie Matthew Barriem pisarzu, który stworzył postać Piotrusia Pana i który poniekąd sam nim był. Za muzykę do filmu Marca Forstera Jan A.P. Kaczmarek otrzymał Oscara, a w rolach głównych wystąpił duet Johnny Depp i laureatka nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Kate Winslet.

Najnowsza sztuka szkockiego dramatopisarza, Jamesa Matthew Barriego (Johnny Depp), ponosi klapę. W pisarza wierzyć nie przestaje jego mecenas i sponsor, Charles Frohman (Dustin Hoffman). Porażki udaje nie dostrzegać chłodna żona, Mary Ansell (Radha Mitchell). Dla rozrywki swojej oraz gigantycznych rozmiarów psa, Barrie odbywa regularne przechadzki do Ogrodów Kensingtońskich, gdzie poznaje czwórkę braci Llewelyn Daviesów: Petera (Freddie Highmore), Jacka, George'a oraz Michaela, a także ich matkę, Sylvię (Kate Winslet). Znajomość przerodzi się platoniczne uczucie do Sylvii oraz w przyjaźń z osieroconymi przez ojca chłopcami, która zainspiruje pisarza do powstania arcydzieła literatury dziecięcej i nie tylko.

Film MARCA FORSTERA, autora Oscarowego "Czekając na wyrok", oraz Bondowskiego "Quantum of Solace", powstał na podstawie sztuki teatralnej Allana Knee. W ekranizacji reżyser skupił się na relacjach rodzących się między autorem "Piotrusia Pana", a chłopcami, którzy nagle stają się mu bardzo bliscy, oraz na uczuciu, które mimowolnie rodzi się w pisarzu w stosunku do wdowy Llewelyn Davies. Uczuciu, które w erze pruderii końca XIX. wieku nie ma szans na szczęśliwy finał. "Marzyciel" otrzymał aż siedem Oscarowych nominacji, między innymi za scenariusz adaptowany, rolę Johnny'ego Deppa oraz za najlepszy film. Ostatecznie statuetkę odebrał kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, dołączając tym samym do zaszczytnego, a nie nazbyt licznego, grona polskich laureatów tej nagrody. Wybitny twórca muzyki filmowej, założyciel kameralnej Orkiestry Ósmego Dnia, ma na swoim muzykę do ponad pięćdziesięciu filmów, takich, jak np. "Niewierna" Alana Lane'a, "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, czy "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu, w 2011 roku.

Recenzenci po ogłoszeniu nominacji Amerykańskiej Akademii Filmowej zwracali uwagę na pominięcie Kate Winslet. Aktorce udało się, bowiem stworzyć w "Marzycielu" postać wiarygodną i pełną sprzeczności; energiczną młodą wdowę, która jednocześnie stara się z godnością nosić gorset wiktoriańskich konwenansów. Winslet nie musiała jednak długo czekać na kolejną szansę: swoją statuetkę Oscara odebrała już w roku 2009 za poruszającą rolę Hanny Schmitz w "Lektorze", ekranizacji powieści Bernharda Schlinka.

Filmowy Peter, zaledwie jedenastoletni, Freddie Highmore, zrobił wrażenie nie tylko na widzach, ale i na Johnnym Deppie, który zarekomendował go Timowi Burtonowi do obsady "Charliego i fabryki czekolady". Obaj panowie - starszy i młodszy - spotkali się, więc na planie ponownie.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: MUZYKA - MARZYCIEL (materiał wideo 15:15 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Muzyka

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...