Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Masaż niewidomych

Masaż niewidomych

Tui na
dramat, Chiny/Francja, 2014, 114 min.
reżyseria: Ye Lou
obsada: Lu Huang, Xiaodong Guo, Xuan Huang
Premiera w Ale kino+: 5.02.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 88 miejsce w rankingu
Masaż niewidomych

Prezentowany w Konkursie Głównym Berlinale 2014 najnowszy film jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych chińskich reżyserów, Ye Lou. "Masaż niewidomych" zdobył na Berlinale nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za najlepsze zdjęcia i otwiera lutowy cykl w Ale kino+ "KINO MÓWI: Operatorzy". Jest to polska telewizyjna premiera filmu.

Współczesne Chiny, Nankin. W mieście działa salon masażu, którego pracownikami są osoby niewidome i słabo widzące. Wśród nich są m.in. Wang oraz jego przyszła żona Kong, a także Ma, młody chłopak skrycie zakochany w Kong. Jako osoby niewidzące świat poznają innymi zmysłami - za pomocą smaku, zapachu, dźwięku a przede wszystkim dotyku. Dlatego też są specjalistami w sztuce masażu.

Kariera reżysera LOU YE to historia śmiałego poruszania w kinie problematyki miłości i seksualności i, jednocześnie, burzliwe dzieje kłopotów filmowca z władzami chińskiej kinematografii. Jego debiutanccy "Weekendowi kochankowie" z 1995 roku zostali ocenzurowani. Następny film, fantastycznie przyjętą na świecie "Suzhou", w Chinach zakazano. Zaprezentowany w 2006 roku w Cannes "Letni pałac" wywołał skandal i reżyser znów trafił na czarną listę władz kulturalnych ChRL. Lou Ye obszedł ten zakaz, kręcąc swój następny film, "Noce wiosennego upojenia", z producentami z Francji i Hongkongu. "Masaż niewidomych", najnowszy, prezentowany na Berlinale 2014 film Ye Lou, to ekranizacja popularnej w Chinach powieści autorstwa Bi Feiyu. Bohaterami są osoby niewidzące, które nie poddają się problemom dnia codziennego. Poszukują bliskości i spełnienia, które odnajdują m.in. w miłości i zbliżeniu cielesnym. Film, co jest charakterystyczne dla tego reżysera, obfituje w odważne sceny seksualne i umiejętnie dawkowane emocje. Poza warstwą fabularną uwagę zwracają zdjęcia, dowodzące niezwykłej wizualnej wrażliwości reżysera i współpracującego z nim operatora Jiana Zenga. W większości ujęć twórcy zdecydowali się na nieostre kadry, które pozwalają widzowi lepiej zrozumieć świat osób niedowidzących. Zabieg ten zachwycił jury festiwalu w Berlinie, które przyznało filmowi Srebrnego Niedźwiedzia właśnie za zdjęcia.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Operatorzy - Masaż niewidomych (materiał wideo 9:30 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Operatorzy

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...