Ale kino+
alekino+
Film. MASKARADA

MASKARADA


dramat psychologiczny, Polska 1986, 98 min.
reżyseria: Janusz Kijowski
obsada: Adrianna Biedrzyńska, Bogusław Linda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Zbigniew Zapasiewicz
Premiera w Ale kino+: 30.07.2002 r.
5.00
343
5 głosy | 367 miejsce w rankingu

Michał Barczewski (Zbigniew Zapasiewicz) to niekwestionowany gwiazdor teatralnych scen. Gdy po dłuższej przerwie wraca do występów, w jednym z wywiadów opowiada o swoim młodszym koledze, utalentowanym aktorze Jacku Burdzie (Bogusław Linda), który zagrał własną śmierć.

Jacek był niezwykle popularną postacią. Tytuł "Aktora Roku", który otrzymał podczas zdjęć do musicalu "Mistrz sportu", ugruntował jego pozycję. Uznał więc, że przyszedł czas na zapoznanie świata z jego koncepcją Teatru Młodego Aktora. Jednak wraz ze sławą w życiu Jacka pojawiły się liczne perturbacje osobiste. Męczył go romans z partnerką sceniczną, Ewą (Adrianna Biedrzyńska), która była związana z reżyserem przedstawienia, Jerzym Wolfem (Władysław Kowalski), goszczącym Jacka w swoim domu. Mimo znakomitego przyjęcia spektaklu Wolfa, Jacek uciekł na wieś do Michała Barczewskiego, który pracował tu nad dramatem "Śmierć artysty w lesie". W nocy, pod wpływem narkotyków, Jacek odegrał z partnerką Barczewskiego, Jolą (Teresa Budzisz-Krzyżanowska) scenę tytułowej śmierci.

Reżyser i scenarzysta "Maskarady", JANUSZ KIJOWSKI, należy do najmłodszych przedstawicieli kina moralnego niepokoju. Twórca zadebiutował w 1977 roku głośnym "Indeksem". Zrealizował poza tym m.in. "Kung-fu", "Głosy", "Stan strachu" i serial "Kameleon". W obsadzie "Maskarady" znalazła się czołówka polskich aktorów. W postać Jacka wcielił się utalentowany aktor i reżyser ("Seszele", "Jasne błękitne ona") Bogusław Linda. Artysta był kilkakrotnie nagradzany na FPFF w Gdyni ("Gorączka", "Przypadek", "Magnat", "Kobieta samotna"). Poza tym wziął udział w tak głośnych produkcjach jak: "Człowiek z żelaza", "Danton", "Matka Królów", "Zabij mnie glino", "Psy", "Tato", "Pan Tadeusz" i "Quo Vadis". U jego boku pojawiają się m.in. Zbigniew Zapasiewicz ("Bez znieczulenia", "Persona non grata"), Teresa Budzisz-Krzyżanowska ("Ono", serial "Sława i chwała"), Adrianna Biedrzyńska ("300 mil do nieba", "Lepiej być piękną i bogatą"), Jadwiga Jankowska-Cieślak ("Trzeba zabić tę miłość", "Szczęśliwy człowiek") i Piotr Fronczewski ("Halo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy", "Konsul").
SERIALE

Misja Afganistan: Porachunki

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...


Misja Afganistan: Dobra robota

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...


Misja Afganistan

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...


Misja Afganistan: Fatima

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...