Ale kino+
alekino+
Film. MAZEPA

MAZEPA


dramat kostiumowy, Polska, 1975, 111 min.
reżyseria: Gustaw Holoubek
obsada: Jerzy Bończak, Magdalena Zawadzka, Mieczysław Voit, Zbigniew Zapasiewicz
Premiera w Ale kino+: 12.03.2001 r.
5.00
343
5 głosy | 363 miejsce w rankingu
1
2

Do zamku wojewody (Mieczysław Voit) przybywa król Jan Kazimierz (Zbigniew Zapasiewicz) ze swoją świtą. Król, zauroczony wdziękami młodej żony wojewody, Amelii (Magdalena Zawadzka) zaczyna okazywać kobiecie względy daleko wykraczające poza monarszą łaskawość dla poddanej.

Ale nie tylko on traci głowę dla wojewodziny. Kozak Mazepa (Jerzy Bończak), poddany króla, również zakochuje się z miejsca w ślicznej Amelii, ale odkrywa, że prawdziwym rywalem jego i króla jest nie mąż wybranki, ale jego syn z pierwszego małżeństwa, Zbigniew (Krzysztof Kolberger). Sytuacja komplikuje się coraz bardziej, a dramatyczne sploty wydarzeń i nieporozumienia prowadzą do tragedii. Szaleństwo uczuć i namiętności, gorycz zdrady i zazdrości sprowadzają na dwór wojewody śmierć.

GUSTAW HOLOUBEK długo marzył o przeniesieniu na duży ekran "Mazepy" Juliusza Słowackiego, jednego z najciekawszych - jego zdaniem - polskich dramatów romantycznych. "W moim przekonaniu "Mazepa" to romans kryminalny. Może nawet dreszczowiec, używając współczesnego języka... W "Mazepie" nie ma tego, co cechowało zazwyczaj sztuki romantyczne - szerokiego tła historycznego i spraw narodowych" - mówił wybitny aktor w jednym z wywiadów. Entuzjastycznie została przyjęta teatralna adaptacja "Mazepy" według Holoubka, twórca otrzymał również nagrodę Komitetu ds. Radia i TV za kreację aktorską i reżyserię spektaklu "Mazepy" w Teatrze Telewizji w roku 1968. Do ekranizacji dramatu doszło ostatecznie w 1975 roku i była to pierwsza w historii kina polskiego adaptacja dramatu romantycznego.

W obsadzie znalazły się same gwiazdy. Rolę porywczego Kozaka Mazepy zagrał Jerzy Bończak, dla którego była to jedna z pierwszych kreacji filmowych. W wojewodę wcielił się Mieczysław Voit, nieżyjący już aktor i malarz-amator, znany m.in. z serialu "Noce i dnie", gdzie wcielił się w Ludwika Ceglarskiego i "Wesela" Wajdy, gdzie kreował Żyda, ojca Racheli. Rolę femme fatale zagrała Magdalena Zawadzka, wówczas uwielbiana już jako Barbara Wołodyjowska z "Pana Wołodyjowskiego" Jerzego Hoffmana, a tragiczną postać młodego Zbigniewa zagrał Krzysztof Kolberger, który na wielkim ekranie zadebiutował rok wcześniej w nagrodzonym w Gdyni filmie "Koniec babiego lata" Ewy Kruk.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...