Ale kino+
alekino+
Film. MEFISTO

MEFISTO

Mephisto
dramat, Węgry/Niemcy/Austria, 1981, 144 min.
reżyseria: Istvan Szabo
obsada: Klaus Maria Brandauer, Krystyna Janda, Peter Andorai, Rolf Hoppe
Premiera w Ale kino+: 28.04.2002 r.
5.00
343
5 głosy | 458 miejsce w rankingu

Akcja rozgrywa się w hitlerowskich Niemczech. Hendrik Hofgen (Klaus Maria Brandauer), prowincjonalny aktor przystaje na współpracę z nazistami, sądząc że dzięki temu uda się mu ocalić niezależność.

Zostaje wielką gwiazdą, dochodzi też do stanowiska dyrektora Berliner Staatstheater. Sława i sukces okazują się jednak krótkotrwałe, zaś jego konformistyczna postawa boleśnie uświadamia mu, iż był tylko marionetką w rękach narodowych socjalistów.

Ekranizacja powieści Klausa Manna z 1936 roku, nagrodzona Oscarem za film zagraniczny oraz za scenariusz na MFF w Cannes. "Mefisto" był pierwszym i najwybitniejszym filmem z tryptyku węgierskiego reżysera; kolejne dwa to "Pułkownik Redl" (1984) oraz "Hanussen" (1988). Odtwórca głównej roli K.M. Brandauer dzięki wspaniałej kreacji zdobył światowy rozgłos ("Pożegnanie z Afryką", "Wydział Rosja").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...