Ale kino+
alekino+
Film. MĘŻCZYŹNI WOLĄ BLONDYNKI

MĘŻCZYŹNI WOLĄ BLONDYNKI

Gentlemen Prefer Blondes
komedia muzyczna, USA, 1953, 88 min.
reżyseria: Howard Hawks
obsada: Elliott Reid, Jane Russell, Marilyn Monroe, Taylor Holmes, Tommy Noonan
Premiera w Ale kino+: 20.12.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 467 miejsce w rankingu
MĘŻCZYŹNI WOLĄ BLONDYNKI

Dwie tancerki rewiowe, Lorelei (Marilyn Monroe) i Dorothy (Jane Russell), podróżują luksusowym transatlantykiem z Nowego Jorku do Paryża.

Blondwłosa Lorelei, wielbicielka klejnotów i bogatych mężczyzn, jest zaręczona z synem milionera, Gusem Esmondem (Tommy Noonan), który jest bezgranicznie w niej zakochany. Jego ojciec (Taylor Holmes) podejrzewa jednak tancerkę o nieuczciwe zamiary i stanowczo sprzeciwia się małżeństwu. Lorelei płynie do Paryża, gdzie ma spotkać się z Gusem i w tajemnicy przed panem Esmondem powiedzieć mu sakramentalne "tak". Milioner jest jednak czujny. Wysyła w ślad za niczego nie świadomą Lorelei prywatnego detektywa Malone'a (Elliott Reid), który ma śledzić każdy jej krok i przyłapać na kompromitacji.

Francois Truffaut pisał o jednej z najsłynniejszych komedii w historii kina: "Rzecz różni się wyraźnie od cynicznej i prostodusznej hollywoodzkiej rozrywki. To jest film złośliwy, inteligentny, bezlitosny". "Mężczyźni wolą blondynki" dał światu niezapomniany przebój "Diamonds Are A Girl's Best Friends", skomponowany przez Jule'a Styne'a do słów Leo Robina. Przede wszystkim jednak uczynił gwiazdę z Marilyn Monroe. Realizacja komedii nie zapowiadała sukcesu początkującej aktorki. Lorelei miała zagrać Betty Grable. Zdecydowano się zatrudnić Monroe przede wszystkim dla oszczędności. Marilyn dostała za rolę 18 tysięcy dolarów, podczas gdy popularna już wówczas Grable zarabiała prawie dziesięć razy tyle. Marilyn, choć miała w sobie dużo wdzięku, nie sprawdzała się na planie. Producenci chcieli zdubbingować wszystkie jej kwestie, bo miała niepoważny głos, a reżyser HOWARD HAWKS zapytany co zrobić, żeby skrócić czas realizacji, odpowiedział ponoć: "Mam trzy pomysły! Zastąpić Monroe kimś innym, napisać scenariusz od nowa i zmienić reżysera". Nikt nie spodziewał się, że to właśnie kreacja Monroe stanie się dźwignią sukcesu filmu. Sama MM dodała do scenariusza pewną ważną kwestię, która wydaje się być jednym z kluczy do jej osobowości. W jednej ze scen Lorelei mówi: "Potrafię ruszyć głową, kiedy to istotne, ale większość mężczyzn tego nie lubi".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...