Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. MĘŻOWIE I ŻONY

MĘŻOWIE I ŻONY

Husbands and Wives
komediodramat, USA, 1992, 104 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Judy Davis, Mia Farrow, Sydney Pollack, Woody Allen
Premiera w Ale kino+: 31.08.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 358 miejsce w rankingu

Filmy Woody'ego Allena zawsze miały bardzo osobisty charakter i nie brakowało w nich elementów autobiograficznych. W żadnym obrazie reżysera nie ma ich chyba jednak aż tak wiele, jak w "Mężach i żonach".

Na początku lat 90. na światło dzienne wyszedł konflikt Allena z jego żoną, aktorką Mią Farrow. Uważana za wzorowe małżeństwo para artystów zaczęła rozwodzić się w atmosferze skandalu - Farrow oskarżyła Allena o romans ze swoją adoptowaną córką, co zresztą okazało się prawdą. W parę miesięcy po wybuchu afery na ekrany wszedł film "Mężowie i żony". Jego fabuła uderzająco przypominała prawdziwe wydarzenia z życia twórców. Mia i Woody zagrali rozpadające się, stare małżeństwo; postać grana przez Allena ma w filmie dodatkowo romans z 20-letnią studentką.

"Mężowie i żony" robią wrażenie historii z "życia wziętej" także ze względu na realistyczną, paradokumentalną konwencję. Kamera stałego operatora Woody Allena, Carla di Palmy jest prowadzona z ręki i wszędobylska jak w telewizyjnym reportażu, w grze aktorów jest mnóstwo improwizacji, całość przypomina trochę Cinema Verite albo obrazy z pod znaku "Dogmy 95". Jak zwykle u Allena w obsadzie skrzy się od gwiazd. Oprócz samego reżysera oraz Mii Farrow, która po raz ostatni wystąpiła u swojego małżonka, w "Mężach i żonach" oglądamy między innymi Judy Davis, reżysera Sydney'a Pollacka, Liama Neesona oraz młodziutką Juliette Lewis.

Film ma gorzki smak rozrachunku Allena ze swoim związkiem, skłonnością do romansów z młodszymi kobietami, a poniekąd także z instytucją małżeństwa w ogóle. Znamienne jest jednak to, że reżyser nawet przy okazji tak bolesnego i osobistego tematu nie stracił poczucia humoru. Przy całej swej goryczy "Mężowie i żony" pozostają brawurową komedią, co jeszcze raz potwierdziło opinię, że Allen jest mistrzem autoironii, który najgłośniej potrafi śmiać się z samego siebie i własnych problemów. Przez wielu krytyków "Mężowie i żony" uważani są za jeden z najlepszych i najbardziej dojrzałych filmów WOODY ALLENA. Potwierdziły to liczne nagrody, m.in. BAFTA oraz nominacja do Oscara za scenariusz.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...