Ale kino+
alekino+
Film. MIAMI BLUES

MIAMI BLUES


film sensacyjny, USA, 1990, 92 min.
reżyseria: George Armitage
obsada: Alec Baldwin, Cecilia Perez-Cervera, Georgie Cranford, Jennifer Jason Leigh
Premiera w Ale kino+: 11.12.2005 r.
3.17
343
19 głosy | 1208 miejsce w rankingu
© Metro-Goldwyn-Mayer

"Miami Blues" to błyskotliwy, ekstrawagancki film sensacyjny, w którym przemoc i makabra łączą się z czarną komedią, zaś Alec Baldwin, Fred Ward i Jennifer Jason Leigh tworzą zaskakujący, ale wyborowy aktorski tercet.

Fred Frenger (Alec Baldwin) jest recydywistą, który właśnie wyszedł z więzienia i przybywa do Miami "rozpocząć nowe życie". Na dobry początek bohater przywłaszcza sobie cudzy bagaż na lotnisku. Następnie zostaje zaczepiony przez wyznawcę Hare Kriszna, który chce opowiedzieć o swojej religii. Zamiast posłuchać, zniecierpliwiony Fred łamie natrętowi palec. Ten drobny akt przemocy będzie miał poważne konsekwencje. Przestępca nie wie bowiem, że na skutek szoku wywołanego złamaniem palca nieszczęsny wyznawca Hare Kriszna zmarł. Sprawę prowadzi policyjny weteran, zblazowany sierżant Hoke Moseley (Fred Ward). Policjant bez większych kłopotów wpada na trop Frengera i odkrywa, że kryminalista oprócz popełnienia masy drobnych przestępstw zdążył w ekspresowym tempie poślubić nie grzeszącą inteligencją prostytutkę Susie (Jennifer J. Leigh). Moseley nie traktuje całej sprawy zbyt poważnie do momentu, w którym zostaje napadnięty przez Frengera we własnej sypialni. Recydywista bezlitośnie katuje sierżanta, a następnie kradnie mu broń, odznakę oraz sztuczną szczękę. Miarka się przebiera; bezzębny, upokorzony i wściekły Moseley na serio zabiera się za ściganie bandyty. Tymczasem Frenger objawia swe prawdziwe oblicze: jest niebezpiecznym, pozbawionym wszelkich zahamowań socjopatą. Wyposażony w policyjną odznakę podaje się za stróża prawa i krąży po mieście dokonując przestępstw na skalę niemal hurtową: rabuje, bije, strzela, szczególnie chętnie napadając na innych złodziei i kryminalistów, by odebrać im łupy. Szaleńca powstrzymać może tylko sierżant Moseley; dla policjanta stawką w tej grze jest nie tylko odzyskanie sztucznej szczęki lecz również honoru.

Brutalny, a jednocześnie niezaprzeczalnie zabawny film GEORGE'A ARMITAGE'A to gra z sensacyjną konwencją, niemal pastisz gatunku. "Miami Blues" ma rytm, styl i energię, która udzieliła się aktorom. Alec Baldwin występuje w nietypowej dla siebie roli, ale sprawdza się znakomicie jako niezrównoważony, nadpobudliwy kryminalista, który w pojedynkę znacząco podnosi statystkę przestępstw w Miami. Baldwinowi dzielnie sekunduje doświadczony Fred Ward, najefektowniej wypada jednak Jennifer Jason Leigh w brawurowej kreacji niewydarzonej prostytutki, beznadziejnej studentki i naiwnej narzeczonej w jednej osobie.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...