Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Miami Vice

Miami Vice


kryminalny, USA, 2006, 134 min.
reżyseria: Michael Mann
obsada: Colin Farrell, Gong Li, Jamie Foxx, Luis Tosar, Naomie Harris
Premiera w Ale kino+: 1.09.2015 r.
4.00
343
4 głosy | 97 miejsce w rankingu
Miami Vice

Filmowa adaptacja popularnego amerykańskiego serialu sensacyjnego z lat 80. W nowej odsłonie "Miami Vice" w role Sonny'ego Crocketta i Richarda Tubbsa wcielili się Colin Farrell i Jamie Foxx. Za kamerą - mistrz kina gangsterskiego, Michael Mann, autor m.in. kultowej "Gorączki", "Informatora" czy "Zakładnika".

Mówiący z południowym akcentem przystojniak, Sonny Crockett (Colin Farrell) i Ricardo Tubbs (Jamie Foxx), Nowojorczyk gustujący w pięknych samochodach, szybkich kobietach i wielkomiejskim stylu życia, to para świetnie wyszkolonych agentów. Zostają oddelegowani do wyjątkowo nieprzyjemnej sprawy, która kosztowała już policję Miami życie kilku tajnych agentów i cennego informatora. Crockett i Tubbs, udając uczestników zawodów łodzi motorowych, przenikają do siatki przemytników, na których czele stoi Arcángelo de Jesús Montoya (Luis Tosar). Sonny wkrótce traci głowę dla Isabelli (Gong Li), egzotycznej piękności, która skrzętnie ukrywa przed nim swą tożsamość. Płomienny romans usypia policyjną czujność Crocketta. Ochraniając Isabellę przed gangsterami, pomaga zrealizować jej nielegalne interesy. W tym czasie Tubbs i jego dziewczyna, analityczka Trudy (Naomie Harris), próbują rozpracować gang z innej strony. Tubbs nie zdaje sobie sprawy, że naraża ukochaną na śmiertelne niebezpieczeństwo. Chcąc dotrzeć do szefów gangu, Crockett i Tubbs decydują się w końcu transportować na południe Florydy ładunek narkotyków. Naruszają tym samym cienką granicę pomiędzy prawem i zbrodnią. Gubiąc się w swojej podwójnej tożsamości, miotani skrajnymi uczuciami, muszą na nowo wyznaczyć twarde reguły pracy albo przestępczy światek wciągnie ich w swoją ciemną rzeczywistość na dobre.

MICHAEL MANN zdecydował się na adaptację popularnego serialu "Miami Vice" (1984-1989), gdyż, jak stwierdził "temat jest atrakcyjny i czas odpowiedni". Chciał przede wszystkim pokazać, co może się wydarzyć, kiedy policjanci wejdą w struktury przestępcze tak głęboko, że powrót do rzeczywistości jest zbyt trudny. Mann jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Triumfował m.in. jako reżyser "Zakładnika" w Wenecji, a jako scenarzysta i producent filmowy "Awiatora" zdobył BAFTĘ i był nominowany do Oscara. Dzięki realizacji "Miami Vice" Mann miał szansę spędzić trochę czasu w mieście, które w połowie lat 80. było w świadomości Amerykanów niemal centrum Stanów Zjednoczonych. "Miami żyje w niezwykły sposób. Tam rzeczy nie są takie, jakimi mogą się wydawać. Jest bardzo atrakcyjne, kuszące i zmysłowe, a jednocześnie bardzo niebezpieczne"- wyjaśniał reżyser.

"Miami Vice" jest kolejnym, po "Alim" (2001) oraz "Zakładniku" (2004), wspólnym projektem Manna i Jamiego Foxxa, laureata Oscara za tytułową rolę w "Rayu" Taylora Hackforda. To zresztą Foxx miał ponoć jako pierwszy podsunąć Mannowi pomysł zrobienia nowego "Miami Vice". W rolę skłonnego do flirtów Sonny'ego Crocketta wcielił się Colin Farrell, aktor irlandzkiego pochodzenia, który wystąpił w "Aleksandrze" Oliviera Stone'a i "Podróży do Nowej Ziemi" Terrence'a Malicka. Farrell dość łatwo wszedł w postać pochodzącego z południa policjanta, którego w serialu ponad 20 lat temu wykreował Don Johnson. "Crockett to dobry facet, jest twardy jak skała"- ocenia krótko Farrell. Przed rozpoczęciem zdjęć Mann zdecydował jednak, że obaj aktorzy muszą przejść intensywne szkolenie fizyczne i psychiczne, tak by poradzili sobie z wcieleniem się w postacie działające na granicy prawa. "Agenci przygotowują się do wniknięcia w świat przestępczy w taki sam sposób, jak aktorzy do roli - muszą wiedzieć wszystko o osobie, którą mają udawać" - mówił reżyser.

Główną postacią kobiecą w filmie jest pracująca dla przestępców Isabella, obiekt pożądania Crocketta. W tę rolę wcieliła się Gong Li, najsłynniejsza dziś chińska aktorka, nagradzana w Berlinie, Cannes i Wenecji. Gong Li została doceniona po rolach w "Zawieście czerwone latarnie" i "Żegnaj, moja konkubino". Potępiona w ojczyźnie za nie zalegalizowany związek z Yimou Zhangiem, od kilku lat robi karierę w Fabryce Snów. Z sukcesem pojawiła się w "Wyznaniach gejszy" i "Hannibalu. Po drugiej stornie maski". Decydując się na ponowną współpracę z dawnym partnerem, zagrała tytułową rolę w zachwycającej wizualnie "Cesarzowej".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...