Ale kino+
alekino+
Film. Miasto gniewu

Miasto gniewu

Crash
dramat, USA/Niemcy, 2004, 99 min. 16
reżyseria: Paul Haggis
obsada: Don Cheadle, Jennifer Esposito, Matt Dillon, Sandra Bullock, Thandie Newton, William Fichtner
Premiera w Ale kino+: 22.11.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
20:10
środa26 lutego
Miasto gniewu

Film, który stał się wydarzeniem podczas gali rozdania Oscarów® w 2006 roku. Skromna jak na hollywoodzkie możliwości produkcja pobiła w wyścigu po statuetkę Akademii dla najlepszego filmu takie tytuły jak "Capote" czy "Tajemnica Brokeback Mountain". W dynamicznej historii rozgrywającej się w Los Angeles wystąpiła plejada gwiazd - wśród nich Don Cheadle, Sandra Bullock i Matt Dillon.

Współczesne Los Angeles. Przy jednej z bocznych ulic zostaje znalezione ciało młodego Afroamerykanina. Przybyli na miejsce detektywi - Graham (Don Cheadle) i Rita (Jennifer Esposito) - odkrywają, że chłopak został zastrzelony. Na pytanie, jak doszło do zbrodni, odpowiedzą zdarzenia ostatnich 48 godzin, w których uczestniczyło kilka pozornie obcych dla siebie osób. Dzieli ich pochodzenie, status majątkowy i poglądy. Jednak każda z nich przypadkowo zetknęła się z zamordowanym mężczyzną. Jean (Sandra Bullock) i jej mąż Rick (Brendan Fraser) zostają zaatakowani na ulicy przez dwóch czarnoskórych chłopaków. Po zdarzeniu roztrzęsiona Jean wzywa latynoskiego montera Daniela (Michael Pena), by wymienił w domu wszystkie zamki. Daniel pracował niedawno u arabskiego sklepikarza, któremu właśnie zdemolowano lokal. Mężczyzna wini Latynosa za utratę całego życiowego dorobku i postanawia go zabić. W tym samym czasie czarnoskóry reżyser filmowy Cameron (Terrence Howard) wraca do domu wraz ze swoją żoną Christine (Thandie Newton). Ich auto jest podobne do skradzionego i zatrzymuje ich policyjny patrol. Starszy policjant, porucznik Ryan (Matt Dillon) upokarza Christine i obraża jej męża rasistowskimi uwagami. Jego młodszy kolega, Hansen (Ryan Philippe), nie reaguje. W ciągu kolejnych godzin w bohaterach rodzi się gniew i frustracja, które doprowadzają do tragedii.

"Miasto gniewu", skromna - jak na hollywoodzkie standardy - produkcja okazała się w 2006 roku czarnym koniem Oscarów zdobywając aż trzy statuetki, w tym główną - za najlepszy film. Pomysł na produkcję został zainspirowany autentycznymi zdarzeniami. Pewnego dnia reżyser i scenarzysta filmu, PAUL HAGGIS (nominowany do Oscara za scenariusz "Za wszelka cenę" Clinta Eastwooda) został okradziony i sterroryzowany pistoletem na ulicy Los Angeles. Po przybyciu do domu wymienił wszystkie zamki, a potem zaczął się zastanawiać, kim byli napastnicy i co nimi powodowało. Po latach te doświadczenia i refleksje zaowocowały scenariuszem.

Interesująca, ale trudna tematyka filmu nie sprzyjała w zdobywaniu finansów. Budżet zamknął się w kwocie 6 milionów dolarów, w związku z czym producenci musieli minimalizować koszty. Autentyczny dom Paula Haggisa "zagrał" więc filmowy dom Jean i Ricka. Cały okres zdjęciowy trwał zaledwie 35 dni. Nad jakością produkcji czuwali m.in. operator James Muro ("Bezprawie"), scenograf Laurence Bennett ("Uprowadzenie") oraz wybitny kompozytor Mark Isham ("Cooler"). Paradoksalnie - niełatwy temat przyciągnął rzesze hollywoodzkich gwiazd. Jednym z pierwszych aktorów, którzy trafili do obsady, był odtwórca roli detektywa Watersa i współproducent filmu, nominowany do Oscara za "Hotel Rwanda", Don Cheadle ("Traffic", "Zabić prezydenta"). Grającej Jean Sandrze Bullock ("Speed: Niebezpieczna prędkość", "Miss Agent") scenariusz spodobał się tak bardzo, że chciała zagrać jakąkolwiek rolę. Niektóre z postaci były napisane z myślą o konkretnych aktorach, jak Christine dla Thandie Newton ("Rzymska opowieść", "Prawdziwe oblicze Charliego"). Brendan Fraser ("Mumia", "Zakręcony") przygotowując się do roli prawnika przeprowadził szereg rozmów ze Steve'em Cooley'em, prokuratorem okręgowym Los Angeles. Dla Matta Dillona ("Święty z fortu Waszyngton", "Sposób na blondynkę") zagranie porucznika Ryana było jednym z największych wyzwań w karierze, ale wysiłek aktora się opłacił, bo zaowocował licznymi wyróżnieniami (w tym nominacją do Oscara). W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się też: Jennifer Esposito ("Mordercze lato"), Terrence Howard ("Ray"), Ryan Phillippe ("Szkoła uwodzenia") i William Fichtner ("Helikopter w ogniu").

Wśród licznych wyróżnień dla filmu znalazły się m.in.: wspominane już trzy Oscary (film roku, scenariusz oryginalny, montaż) oraz trzy nominacje, dwie nagrody BAFTA (scenariusz oryginalny, rola Thandie Newton), nagroda Black Movie za film roku, David (nagroda Davida di Donatello) za najlepszy film zagraniczny, Grand Special Prize na FF w Deauville, nagroda za najlepszy scenariusz oryginalny amerykańskiej Gildii Scenarzystów oraz nagrody wielu stowarzyszeń krytyków filmowych.


ALE KINO+ POLECA

20.10
PIĄTEK21 lutego
The Square
The Square

Christian, dyrektor prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, przygotowuje premierę…

22.50
PIĄTEK21 lutego
Synowie Danii
Synowie Danii

Po krwawym zamachu bombowym w Danii narastają napięcia na tle etnicznym. 19-letni…

03.25
PIĄTEK21 lutego
Wieża. Jasny dzień
Wieża. Jasny dzień

Mula mieszka w wiejskim domu wraz z mężem, Michałem, i adoptowaną córką Niną. Pewnego…SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...