Ale kino+
alekino+
Film. MICKI I MAUDE

MICKI I MAUDE

Micki & Maude
komedia, USA, 1984, 113 min.
reżyseria: Blake Edwards
obsada: Amy Irving, Ann Reinking, Dudley Moore, Richard Mulligan
Premiera w Ale kino+: 19.02.2005 r.
3.50
343
7 głosy | 1589 miejsce w rankingu

Rob Salinger (Dudley Moore) jest człowiekiem zadowolonym ze swojego życia: ma ciekawą pracę (prowadzi program telewizyjny, w którym różni dziwacy walczą o swoje prawo do dziwactwa), piękną żonę, prawniczkę Micki (Ann Reinking) i przyjaciół, na których może polegać. Jedyne, za czym czasem tęskni, to dziecko, na które jednak nie ma ochoty jego zajęta zawodową karierą małżonka.

Pewnego dnia Rob poznaje prześliczną wiolonczelistkę Maud (Amy Irving), w której zakochuje się z wzajemnością. Romantyczna idylla kochanków trwa, dopóki Maud nie zachodzi w ciążę. Rob, który uważa się za faceta z zasadami, postanawia rozwieść się i ożenić z kochanką. Niestety - ma pecha. Kiedy zamierza wyznać żonie prawdę, Micki oznajmia mu, że spodziewa się ich dziecka i chce zacząć nowe, rodzinne życie. Rob, który nie chce skrzywdzić żadnej ze swoich kobiet, widzi tylko jedno wyjście z sytuacji - bigamię.

Dzięki znakomitej grze Moore'a kreowana przez niego postać, pozornie prosta i jednoznaczna, wymyka się stereotypowym sądom. Rob to w gruncie rzeczy człowiek, który boi się podejmowania decyzji i najbardziej krzywdzi innych swoją asekurancką postawą. Kiedy jednak obserwujemy jego zmagania z dwiema żonami i własnym zmęczeniem, nieoczekiwanie zaczynamy mu współczuć i kibicować. To właśnie mistrzostwo Edwardsa: jego film aż kipi od komediowych pomysłów, ale reżyser przemyca też autentyczne, psychologiczne problemy, z którymi trudno się nie utożsamić.

BLAKE EDWARDS (twórca pamiętnej "Różowej pantery") uznanie zyskał przede wszystkim jako twórca komedii, które są czymś więcej niż tylko ciągiem gagów, zmierzających nieuchronnie ku finałowej katastrofie. Zgrabnie łącząc kino obyczajowe z zabawną intrygą, Edwards kreuje na ekranie ciepłe i pełne komizmu historie ludzi, którzy jednak ze swoimi osobistymi problemami zmagają się całkiem na serio. W takim właśnie klimacie utrzymany jest pełny uroku obraz "Micki i Maud", w którym pomysłowy reżyser znakomicie wykorzystał talent jednego z najlepszych komediowych aktorów swojego pokolenia, Dudleya Moore'a (znanego u nas z komedii "Arthur"). Ich kolejny wspólny film to pokaz szczytowej formy zarówno twórcy, jak i aktora, a przy tym znakomite, lekko podane kino rozrywkowe z subtelnym drugim dnem.
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...