Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. MIDNIGHT EXPRESS

MIDNIGHT EXPRESS

Midnight Express
dramat, Wlk. Brytania/USA, 1978, 116 min.
reżyseria: Alan Parker
obsada: Bo Hopkins, Brad Davis, Irene Miracle, John Hurt
Premiera w Ale kino+: 15.10.2003 r.
4.00
343
4 głosy | 54 miejsce w rankingu

Brutalny, naturalistyczny "Midnight Express" jest jednym z najbardziej sugestywnych filmów więziennych, jakie kiedykolwiek nakręcono.

Wstrząsający "Midnight Express" należał do najgłośniejszych obrazów końca lat 70. - sześć Złotych Globów, nominacja do Złotej Palmy, oraz sześć nominacji do Oscara i dwie zdobyte statuetki mówią same za siebie. Film był efektem współpracy dwóch wówczas jeszcze słabo znanych, a w przyszłości bardzo prominentnych artystów: Oliviera Stone'a i Alana Parkera. "Midnight Express" był demonstracją ich nieprzeciętnych talentów do budowania poruszających dramatów, ale wskazywał także na kryjące się w metodach pracy obu filmowców niebezpieczeństwa - skłonność do manipulacji, swobodnej gry z faktami i cynicznej gry z uczuciami odbiorców.

Napisany przez Oliviera Stone'a i nagrodzony Oscarem scenariusz oparty jest na wspomnieniach Billy'ego Hayesa - ex-hipisa, który przeszedł przez piekło tureckiego więzienia. W 1970 r. Hayes (Brad Davis) próbował wywieźć z Istambułu dwa kilogramy haszyszu. Został złapany na lotnisku, a tureckie władze postanowiły wykorzystać jego przypadek do zorganizowania procesu pokazowego. Młody człowiek został skazany na cztery lata - później jednak wyrok znacznie przedłużono. Warunki w tureckim więzieniu okazały nieludzkie, Hayes był okrutnie maltretowany przez sadystycznych strażników. Wysiłki rodziców nieszczęśnika, prawników oraz ambasady USA, aby przenieść Billy'ego do więzienia w Ameryce okazały się bezskuteczne, w 1975 r. Hayes dokonał więc brawurowej ucieczki, przedostał się do Grecji, a później opisał swoje doświadczenia w autobiograficznej książce.

ALAN PARKER udowodnił zresztą później nie raz, że potrafi kręcić fabuły o bardzo wysokiej temperaturze emocjonalnej - wystarczy wymienić "Missisipi w ogniu". Za jeszcze bieglejszego w graniu na uczuciach widzów uchodzi scenarzysta "Midnight Express" Olivier Stone - późniejszy twórca "Plutonu", "JFK" i "Urodzonych morderców". Stone słynie z umiejętności dowodzenia założonej tezy w sposób bardzo przekonywujący, choć często ocierający się o manipulację i techniki znane z propagandy. Podobnie było w wypadku "Midnight Express". Doświadczenia i cierpienia Hayesa zostały w filmie mocno wyjaskrawione, charaktery szare stały się białe, zaś czarne zrobiły się jeszcze ciemniejsze. Najbardziej kontrowersyjny był karykaturalny wizerunek Turków, jako brutalnych, prymitywnych bestii. Oburzeni filmem Turcy protestowali wytykając "Midnight Expressowi" rozmijanie się z prawdą. Wskazywali też, że antyturecka wymowa filmu może mieć wiele wspólnego z faktem, że w produkcję zaangażowane były pieniądze greckich finansistów, tradycyjnie nastawionych wrogo do wschodniego sąsiada. Pomijając jednak polityczne kontrowersje i kwestie faktograficznej rzetelności Stone i Parkera, "Midnight Express" pozostaje kawałkiem świetnie zrobionego kina, tak samo "gorącego" dziś jak w momencie premiery 25 lat temu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...