Ale kino+
alekino+
Film. MIEJSCA W SERCU

MIEJSCA W SERCU

Places in the Heart
dramat obyczajowy, USA, 1984, 112 min.
reżyseria: Robert Benton
obsada: Danny Glover, Ed Harris, John Malkovich, Sally Field
Premiera w Ale kino+: 27.08.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 22 miejsce w rankingu

Obsypany nagrodami inteligentny melodramat Roberta Bentona przenosi nas w lata 30. - ulubione przez filmowców czasy Wielkiego Kryzysu.

Akcja toczy się w teksańskim miasteczku Waxahachie, z którego zresztą pochodzi sam reżyser. Tutejszy szeryf ginie w tragicznym wypadku. Jego żona Edna (Sally Field) znajduje się w tragicznej sytuacji. Straciła męża, a bez jego dochodów bank zabierze wkrótce kupiony na kredyt dom i ziemię. Nad Edną i jej dwojgiem dzieci wisi już widmo nędzy, kiedy na farmę przybywa wędrowny, czarnoskóry robotnik Moses (znany z "Zabójczej broni" Danny Glover). Jest specjalistą od uprawy bawełny - proponuje wdowie pomoc w poprowadzeniu gospodarstwa, z czasem staje się też niezastąpionym opiekunem całej rodziny. Edna i jej pomocnik zmagają się z burzami, suszą i wahaniami cen na rynku bawełny, lecz także ze wszechobecnym na Południu USA rasizmem. Miejscowi niechętnym okiem patrzą na podejrzanie bliską zażyłość białej farmerki i jej czarnoskórego robotnika.

ROBERT BENTON ma w swoim dorobku stosunkowo niewiele tytułów - kręci filmy rzadko, ale zawsze są to obrazy ważne i na długo pozostające w pamięci. Jest znakomitym reżyserem, jednak największym atutem Bentona pozostaje wybitny talent scenopisarski. Za "Miejsca w sercu" obok Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, nominacji do Złotego Globu, Grand Prix na festiwalu w Toronto oraz innych nagród, Benton otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz. Była to jego czwarta nominacja i druga statuetka w tej kategorii. Bentona nominowano do Oscara za scenariusze do "Bonnie&Clyde" oraz "Late Show". Za nieśmiertelny melodramat "Sprawa Kramerów" zdobył Nagrodę Akademii zarówno jako scenarzysta jak i reżyser. "Miejsca w sercu" były kontynuacją tej dobrej passy. Równie chwalona jak autor filmu była odtwórczyni roli Edny, Sally Field, której za tę wybitną kreację także przypadł w udziale Oscar. Po wielkim sukcesie "Miejsc w sercu" Benton swoim zwyczajem znów na jakiś czas zamilkł, by na oscarową scenę powrócić dopiero w latach 90. ze świetnie przyjętym filmem "Naiwniak".
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...