Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. MIEJSCE NA GÓRZE

MIEJSCE NA GÓRZE

Room At The Top
dramat, Wlk. Brytania, 1959, 112 min.
reżyseria: Jack Clayton
obsada: Heather Sears, Laurence Harvey, Simone Signoret
Premiera w Ale kino+: 13.08.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 59 miejsce w rankingu

"Miejsce na górze" miało być w zamierzeniu skromnym filmem włączającym się w popularny w kinie brytyjskim nurt "kitchen sink" zainicjowany obrazem "Look Back In Anger" z 1958 roku i przedstawiający buntowników z klasy robotniczej, którzy za wszelką cenę walczą o szansę na lepszą przyszłość.

Jednak JACK CLAYTON, zainspirowany pierwszą powieścią Johna Braine'a, postanowił delikatnie schemat "kitchen sink" odwrócić. Jego bohater marzący o społecznym awansie sam decyduje się na nieczystą grę. Nie wchodzi jednak w otwarty konflikt, ale postanawia podstępem zdobyć tytułowe "miejsce na górze" - w rezultacie z pokrzywdzonej ofiary staje się... manipulującym bogaczami wyrachowanym cynikiem.

Bohaterem jest Joe Lampton (Laurence Harvey), który prowadzi nudne życie w ponurym, robotniczym miasteczku. Udaje mu się co prawda znaleźć obiecującą pracę, ale Joe woli prostszy i szybszy sposób na zdobycie majątku i powszechnego szacunku. Szansą okazuje się Susan (Heather Sears), córka miejscowego bogacza i wpływowego przedsiębiorcy Browna (Donald Wolfit). Joe zdobywa jej miłość, ale nie może się też oprzeć urokowi starszej od siebie mężatki, byłej prostytutki Alice (Simon Signoret), z którą wdaje się w płomienny romans. Tymczasem Susan zachodzi w ciążę, a jej ojciec żąda od Joego, aby się z nią ożenił.

Nakręcony pod koniec lat 50. film był, jak na ówczesne czasy, niezwykle śmiały erotycznie. Seksualne zbliżenia, odważne dialogi, w których bohaterowie otwarcie poruszali tematy erotycznych fascynacji, prostytucji czy niechcianej ciąży sprawiły, że "Miejsce na górze" okazało się przełomowe dla przezwyciężania purytańskiej cenzury filmowej. Oprócz niewątpliwych wartości artystycznych docenionych przez światową krytykę (film zdobył dwa Oskary, trzy nagrody BAFTA i nagrodę dla Simone Signoret w Cannes), obraz Claytona, dzięki przełamaniu obyczajowego tabu, stał się też olbrzymim przebojem kasowym.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...