Ale kino+
alekino+
Film. MILCZENIE LORNY

MILCZENIE LORNY

Le silence de Lorna
dramat, Belgia/Francja/Włochy/Niemcy, 2008, 101 min.
reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
obsada: Alban Ukaj, Arta Dobroshi, Fabrizio Rongione, Jeremie Renier, Jérémie Renier
Premiera w Ale kino+: 15.12.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 520 miejsce w rankingu
MILCZENIE LORNY

Lorna (Arta Dobroshi) jest albańską emigrantką, która wraz ze swoim chłopakiem (Alban Ukaj) chce ułożyć sobie życie w Belgii. Marzy o otwarciu baru w Liège, ale do tego potrzebuje belgijskiego obywatelstwa oraz pieniędzy. W tym celu korzysta z pomocy gangstera Fabia (Fabrizio Rongione), który aranżuje jej fikcyjne małżeństwo z uzależnionym od narkotyków Claudym (Jérémie Renier).

Po ślubie mafioso planuje pozbyć się mężczyzny pozorując przedawkowanie, a Lorna z belgijskim obywatelstwem ma poślubić bogatego przemytnika papierosów z Rosji, Andrieja (Anton Yakovlev), który opłaca całą operację. Tymczasem dla zachowania pozorów Lorna zamieszkuje z Claudym. Jest wobec niego oziębła i robi wszystko, by zachować dystans, jednak nie może pogodzić się z myślą, że Claudy będzie musiał umrzeć. By tego uniknąć, stara się o rozwód. Zniecierpliwiony przedłużającym się rozwodem Fabio nie zamierza jednak czekać.

"Milczenie Lorny" to kolejny filmowy moralitet o winie i odkupieniu autorstwa JEANA-PIERRE'A i LUCA DARDENNE'ÓW, którzy zaczynali przygodę z kinem w połowie lat 70. w belgijskiej telewizji, realizując społecznie zaangażowane filmy dokumentalne. Do dziś zachowali zainteresowanie historiami zwykłych ludzi, a o ich dramatach opowiadają w chłodnym, paradokumentalnym stylu. Bez fałszywej skromności przyznają, że udało im się stworzyć własny filmowy styl. Nazywani "belgijskimi Dostojewskimi" należą do elitarnego grona reżyserów, którzy posiadają dwie canneńskie Złote Palmy. Zdobyli je za "Rosettę" w 1999 roku i "Dziecko" w 2005. Jury prestiżowego festiwalu doceniło również "Milczenie Lorny", przyznając produkcji nagrodę za najlepszy scenariusz. W nakręconym, jak większość ich filmów, w przemysłowej prowincji Liège filmie, Dardenne'owie powrócili do tematu zarobkowej emigracji, który pojawił się już w ich "Obietnicy". "Oczywiście nie stawiamy znaku równości między światem imigracji i światem przestępczym, ale rosyjska i albańska mafia naprawdę istnieją. Nasza bohaterka jest częścią tego świata" - tłumaczy Luc Dardenne.

Znalezienie aktorki, która wiarygodnie wcieliłaby w albańską imigrantkę wymagało udania się na Bałkany. "Jeden z naszych asystentów pojechał do Pristiny, Skopje i Tirany, aby przesłuchać blisko sto młodych aktorek, zarówno profesjonalistek, jak i amatorek. Wybór padł na Artę Dobroshi. Pojechaliśmy do Sarajewa, gdzie mieszka, aby się z nią spotkać. Filmowaliśmy ją przez cały dzień. Kręciliśmy jak chodziła, biegała, śpiewała i odgrywała sceny podobne do tych z naszego filmu. Była niezwykle piękna i naturalna"" - wspominają bracia. Albance partnerował jeden z ulubionych aktorów Dardenne'ów - Jérémie Renier, który pracował z nimi na planach "Obietnicy" i "Dziecka". Za ostatni z tych filmów był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...