Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. MILCZENIE

MILCZENIE


film psychologiczny, Polska, 1963, 100 min.
reżyseria: Kazimierz Kutz
obsada: Elżbieta Czyżewska, Kazimierz Fabisiak, Mirosław Kobierzycki, Zbigniew Cybulski
Premiera w Ale kino+: 14.07.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 27 miejsce w rankingu
MILCZENIE

"Milczenie", obraz ukazujący dramat samotności w tłumie, to jeden z wcześniejszych filmów w dorobku Kazimierza Kutza. W rolach głównych Zbigniew Cybulski, Kazimierz Fabisiak i Elżbieta Czyżewska.

Polska prowincja tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Kilkunastoletni sierota Stach (Mirosław Kobierzycki) jest powszechnie piętnowany z powodu swojej odmienności. Pewnego dnia po miasteczku rozchodzi się wieść, jakoby celowo targnął się na życie księdza (Kazimierz Fabisiak). Mimo braku dowodów, miejscowa społeczność nie ma wątpliwości, że Staszek jest winny i wydaje na niego wyrok. Niedługo potem, podczas lekkomyślnej zabawy z niewypałem, chłopak ulega poważnemu wypadkowi i traci wzrok. Zamiast współczucia słyszy jedynie głosy o zasłużonej karze boskiej. Nie może liczyć na pomoc duchownego, choć ten wie, że chłopak jest niesłusznie oskarżany. Zamiast wyjaśnić nieporozumienie, proboszcz wybiera milczenie.

Zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Szczygła obraz "Milczenie" należy do mniej znanych filmów w dorobku KAZIMIERZA KUTZA. Reżyser, wyrosły z tzw. plebejskiego nurtu szkoły polskiej ("Krzyż walecznych", "Ludzie z pociągu"), znacznie wyostrzył wymowę książki. Uwagę zwraca trafny portret małomiasteczkowego tłumu, bezmyślnie zwracającego się przeciwko swojej ofierze. Premiera filmu wzbudzała spore kontrowersje. Jak przyznawał sam Kutz, dopatrywano się w nim m.in. antykatolickiego wydźwięku.

W "Milczeniu" nie zabrakło stałych współpracowników reżysera, współtwórców sukcesu jego późniejszych dzieł, w tym słynnej "śląskiej trylogii". Autorem zdjęć do filmu jest Wiesław Zdort, muzykę skomponował Wojciech Kilar.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...