Ale kino+
alekino+
Film. MILCZENIE

MILCZENIE


film psychologiczny, Polska, 1963, 100 min.
reżyseria: Kazimierz Kutz
obsada: Elżbieta Czyżewska, Kazimierz Fabisiak, Mirosław Kobierzycki, Zbigniew Cybulski
Premiera w Ale kino+: 14.07.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 336 miejsce w rankingu
MILCZENIE

"Milczenie", obraz ukazujący dramat samotności w tłumie, to jeden z wcześniejszych filmów w dorobku Kazimierza Kutza. W rolach głównych Zbigniew Cybulski, Kazimierz Fabisiak i Elżbieta Czyżewska.

Polska prowincja tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Kilkunastoletni sierota Stach (Mirosław Kobierzycki) jest powszechnie piętnowany z powodu swojej odmienności. Pewnego dnia po miasteczku rozchodzi się wieść, jakoby celowo targnął się na życie księdza (Kazimierz Fabisiak). Mimo braku dowodów, miejscowa społeczność nie ma wątpliwości, że Staszek jest winny i wydaje na niego wyrok. Niedługo potem, podczas lekkomyślnej zabawy z niewypałem, chłopak ulega poważnemu wypadkowi i traci wzrok. Zamiast współczucia słyszy jedynie głosy o zasłużonej karze boskiej. Nie może liczyć na pomoc duchownego, choć ten wie, że chłopak jest niesłusznie oskarżany. Zamiast wyjaśnić nieporozumienie, proboszcz wybiera milczenie.

Zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Szczygła obraz "Milczenie" należy do mniej znanych filmów w dorobku KAZIMIERZA KUTZA. Reżyser, wyrosły z tzw. plebejskiego nurtu szkoły polskiej ("Krzyż walecznych", "Ludzie z pociągu"), znacznie wyostrzył wymowę książki. Uwagę zwraca trafny portret małomiasteczkowego tłumu, bezmyślnie zwracającego się przeciwko swojej ofierze. Premiera filmu wzbudzała spore kontrowersje. Jak przyznawał sam Kutz, dopatrywano się w nim m.in. antykatolickiego wydźwięku.

W "Milczeniu" nie zabrakło stałych współpracowników reżysera, współtwórców sukcesu jego późniejszych dzieł, w tym słynnej "śląskiej trylogii". Autorem zdjęć do filmu jest Wiesław Zdort, muzykę skomponował Wojciech Kilar.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...