Ale kino+
Kino Mówi: Nadzieja
Film. Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem

Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem

Flickan som lekte med Elden
thriller/dramat, Szwecja/Dania, 2009, 124 min. 16
reżyseria: Daniel Alfredson
obsada: Lena Endre, Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Per Oscarsson, Peter Andersson, Sofia Ledarp, Yasmine Garbi
Premiera w Ale kino+: 11.12.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 24 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
22:55
sobota16 grudnia
Przypominajka
Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem

Sztokholmski dziennikarz Mikael Blomqvist (Michael Nyqvist) odkrywa zabójstwo kolegi z redakcji oraz jego dziewczyny. Oboje zajmowali się sprawą przemytu kobiet wykorzystywanych w branży erotycznej.

Głównym podejrzanym o popełnienie zbrodni jest dobrze znana Blomqvistowi superhakerka Lisbeth Salander (Noomi Rapace) - jej odciski palców znajdują się bowiem na broni, z której zamordowano parę. Mikael odkrywa, że Salander - choć z ukrycia - podąża tropem swojej mrocznej przeszłości. Tymczasem media przedstawiają ją jako wroga publicznego nr 1. Mikael stara się rozwiązać tajemnicę zabójstw, jak również przyjrzeć się aferze, którą badali zamordowani. Okazuje się, że zaangażowanych w nią jest wielu ludzi postawionych na bardzo wysokich szczeblach szwedzkiego społeczeństwa.

"Dziewczyna, która igrała z ogniem" to druga część w cyklu ekranizacji popularnej trylogii kryminalnej "Millenium" Stiega Larssona. Jej akcja rozgrywa się rok po wydarzeniach przedstawionych w kasowym przeboju "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", a nowa intryga ponownie skupia się wokół barwnych postaci dziennikarza Mikaela Blomqvista i ekscentrycznej hakerki Lisbeth Salander. Na ekranie znów gości znakomity aktorski duet odtwórców głównych ról: Michaela Nyqvista i Noomi Rapace, jednak reżysera poprzedniego filmu, Nielsa Ardena Opleva zastąpił DANIEL ALFREDSON. Alfredson, znany jako twórca świetnie przyjętego dramatu "Wilk", miał przed sobą trudne wyzwanie utrzymania poziomu poprzednika. Cel osiągnął. Na ekranie udało mu się zręcznie przedstawić skomplikowaną fabułę literackiego pierwowzoru, a sposób ukazania mrocznych stron sztokholmskiej metropolii imponuje. Efektem wysiłków Szweda jest mroczny i niepokojący thriller kryminalny, zrealizowany zgodnie z najlepszymi wzorcami gatunku. - Film noir nigdy wcześniej nie był tak mroczny - pisał o "Dziewczynie..." dziennikarz tygodnika "The Hollywood Reporter" Kirk Honeycutt, z kolei recenzent popularnego portalu Reel Views James Berardinelli wyrokował w równie entuzjastycznym tonie: - Prawdziwy fajerwerk - świetnie napisany scenariusz, znakomita gra aktorska, szybkie tempo. Warto też wspomnieć, że "Dziewczyna, która igrała z ogniem" doczekała się nominacji do nagrody publiczności Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "najlepszy film europejski", a w Szwecji rywalizowała w dwóch kategoriach o Złotego Żuka, laur Szwedzkiego Instytutu Filmowego. Tym wyrazom uznania towarzyszył sukces komercyjny: na świecie produkcja zarobiła blisko 70 milionów dolarów.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+


ALE KINO+ POLECA

00.35
CZWARTEK14 grudnia
Stado
Stado

Jennifer chodzi do szkoły i spotyka się ze znajomymi. Jej świat legł w gruzach w…

20.10
PIĄTEK15 grudnia
Krew i wino
Krew i wino

Alex Gates żyje w luksusie. W rzeczywistości jego firma stoi na skraju bankructwa, a…

13.45
SOBOTA16 grudnia
Mocne alibi
Mocne alibi

W każdy weekend senator Henri Pages i jego żona Éliane podejmują gości w podparyskiej…SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.