Ale kino+
35 dni
Film. Millennium: Zamek z piasku, który runął

Millennium: Zamek z piasku, który runął

Luftslottet som sprängdes / The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
dramat kryminalny/thriller, Szwecja/Dania/Niemcy, 2009, 141 min. 1
reżyseria: Daniel Alfredson
obsada: Georgi Staykov, Jacob Ericksson, Lena Endre, Michael Nyqvist, Mikael Spreitz, Noomi Rapace, Peter Andersson, Sofia Ledarp
Premiera w Ale kino+: 18.12.2017 r.
5.00
343
10 głosy | 12 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
22:25
poniedziałek18 grudnia
Przypominajka
Millennium: Zamek z piasku, który runął
© YELLOW BIRD MILLENNIUM RIGHTS AB, NORDISK FILM, SVERIGES TELEVISION AB, FILM I VÄST 2009

Poszukiwana listem gończym i podejrzana o podwójne morderstwo Lisbeth Salander (Noomi Rapace) z kulą w głowie i innymi ranami postrzałowymi trafia do szpitala Sahlgrenska w Göteborgu.

Po operacji odwiedza ją Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist). Dowiaduje się od dr. Andersa Jonassona (Aksel Morisse), że stan pacjentki jest stabilny i rokuje wyzdrowienie. Przeciwko Lisbeth ma zostać wniesione oskarżenie o usiłowanie zabójstwa ojca, któremu zadała cios siekierą. Karl Axel Bodin vel Alexander Zalachenko (Georgi Staykov) leży ranny w tym samym szpitalu. Dwójka policjantów bez rezultatu indaguje go na temat zamordowania Daga Svenssona, jego dziewczyny Mii Bergmann i prawnika Nilsa Bjurmana. Starzec nie chce też współpracować z tajnymi służbami, co kończy się dla niego tragicznie. Blomkvist postanawia opisać historię Lisbeth Salander w kolejnym numerze "Millennium". Ujawnić, jak kilku przedstawicieli administracji rządowej spiskowało z psychiatrą, aby zamknąć ją w zakładzie dla umysłowo chorych, chroniąc Alexandra Zalachenkę. Wraz z siostrą Anniką Giannini (Annika Hallin) przygotowują strategię obrony w oparciu na trudnych do obalenia dowodach.

"Millennium - Zamek z piasku, który runął" to filmowa adaptacja trzeciej części kryminalnej trylogii Stiega Larssona "Millennium". Autor był dziennikarzem o silnie lewicowych przekonaniach, który założył i prowadził pismo "Expo", specjalizujące się w ujawnianiu działalności rasistowskich i skrajnie prawicowych organizacji w Szwecji. Trzy tomy "Millennium" były jego pisarskim debiutem. Nie doczekał niestety fenomenalnego sukcesu swoich powieści. Przed opublikowaniem pierwszego tomu zmarł na atak serca w wieku 50 lat. Podobno zostawił niedokończony rękopis czwartej książki i plany kolejnych, które miały złożyć się na 10- tomowy cykl.

W "Millennium" Stieg Larsson sięgnął głęboko w teraźniejszość i przeszłość swojego kraju. Ukazuje "mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet", żywe sympatie faszystowskie, zbrodnie popełniane w powszechnie szanowanych rodzinach przemysłowców, przestępczą działalność instytucji publicznych, powiązania państwa z organizacjami mafijnymi. Szwedzka kraina dobrobytu i protestanckiego chłodu kipi od skrywanych emocji. Uwagę zwraca niekonwencjonalna konstrukcja pary głównych bohaterów, zwłaszcza Salander, socjopatka z własnym kodeksem wartości i postępowania, genialna hakerka i androgyniczna biseksualistka z zagadkową przeszłością.

"Millennium - Zamek z piasku, który runął" to bezpośrednia kontynuacja fabuły "Dziewczyny, która igrała z ogniem", za którą Daniel Alfredson był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Ekranizacja ostatniej części trylogii Larssona według scenariusza Ulfa Ryberga zawiera wiele nawiązań do wcześniejszych wydarzeń. To thriller polityczny ukazujący mechanizmy władzy i specyfikę działania rozmaitych służb. Lisbeth Salander jest teraz obiektem zainteresowania "Sekcji", tajnej organizacji w Säpo, która chroniła jej ojca, a teraz widzi w jej osobie poważne zagrożenie. Obraz jest również dramatem sądowym, w którym jednostkowa batalia o uniewinnienie oskarżonej wpisuje się w szerszy kontekst pojedynku między światem stabilnej demokracji a podziemiem rasizmu, korupcji i ksenofobii.

Występująca w roli głównej Noomi Rapace nie ma aktorskiego wykształcenia. Uwagę twórców "Millennium" przyciągnęła odważną rolą w duńskim dramacie "Daisy Diamond". Do roli Lisbeth dokonała zdumiewającej metamorfozy fizycznej. Za pierwszy film cyklu była nominowana do nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej. Partnerujący jej Michael Nyqvist jest jednym z najpopularniejszych, często nagradzanym aktorem szwedzkim. Grał w kilkudziesięciu filmach, ostatnie to m.in. "Kobieta, która pragnęła mężczyzny", "Mission: Impossible - Ghost Protocol", "Porwanie", "Chińczyk". Autorem zdjęć zarówno do "Zamku z piasku, który runął", jak i "Dziewczyny, która igrała z ogniem" jest pochodzący z Łodzi Peter Mokrosinski ("Tik Tak", "Zło"), jeden z czołowych operatorów skandynawskich, mający w dorobku m.in. nominowany w 2004 roku do Oscara film "Zło" Mikaela Haafstroma. Muzykę skomponował Jacob Groth ("Zwyciężymy", "Dwa światy", "Doradztwo personalne"), nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet".


ALE KINO+ POLECA

12.35
CZWARTEK14 grudnia
Szukając Kelly
Szukając Kelly

Nastoletnia Kelly zakochuje się w muzułmaninie. Opuszcza bliskich i zaczyna żyć w zgodzie…

15.55
CZWARTEK14 grudnia
Sils Maria
Sils Maria

Wybitna aktorka dostaje propozycję ponownego zagrania w sztuce, w której kiedyś kreowała…

18.25
CZWARTEK14 grudnia
Eichmann Show
Eichmann Show

W 1961 r. Adolf Eichmann, wykonawca hitlerowskiego planu ostatecznego rozwiązania kwestii…SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.