Ale kino+
alekino+
Film. MILLION DOLLAR HOTEL

MILLION DOLLAR HOTEL

The Million Dollar Hotel
melodramat, Niemcy/USA/Wlk. Brytania, 2000, 117 min.
reżyseria: Wim Wenders
obsada: Jeremy Davies, Jimmy Smits, Mel Gibson, Milla Jovovich
Premiera w Ale kino+: 28.03.2008 r.
4.67
343
14 głosy | 9 miejsce w rankingu

Poetycka metafora ubrana w kostium czarnego kryminału. "Million Dollar Hotel" to prawdziwa parada gwiazd w ekscentrycznym filmie: mistrz kina artystycznego Wim Wenders realizuje scenariusz lidera U2 Bono, za kamerą staje wybitny operator Phedon Papamichael, a przed nią występuje plejada aktorskich znakomitości, od Milli Jovovich po Mela Gibsona.

Wbrew nazwie Million Dollar Hotel nie jest elegancką, pięciogwiazdkową placówką, lecz podupadłym pensjonatem dla społecznych wyrzutków w Los Angeles. W hotelu dochodzi do tragedii: jeden z jego mieszkańców, niespełniony artysta imieniem Izzy (Tim Roth) ginie w dość niejasnych okolicznościach. O lokatorów hotelu mało kto dba, ale tak się składa, że Izzy okazuje się zbuntowanym synem pewnego milionera. Na miejsce wypadku przybywa bezceremonialny agent federalny Skinner (Mel Gibson). Jego misja polega na wyjaśnieniu czy Izzy popełnił samobójstwo, czy też padł ofiarą morderstwa. Zadanie nie jest łatwe. Million Dollar Hotel zaludniony jest przez niebieskie ptaki, byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych, oryginałów i outsiderów. Można tu spotkać między innymi walczącego Indianina, świętą jawnogrzesznicę, a nawet piątego Beatlesa, który od lat bezskutecznie dopomina się o uznanie i honoraria. Krótko mówiąc Million Dollar Hotel jest jednym wielkim domem wariatów. Chłodno i logicznie myślący agent Skinner popełni jednak wielki błąd, nie doceniając sprytu i inteligencji hotelowych szaleńców, a także czynnika wymykającego się policyjnym kategoriom - siły miłości.

WIM WENDERS zawsze cenił muzykę rockową, miał też wielu przyjaciół wśród samych muzyków. Należy do nich lider U2 Bono, z którym niemiecki reżyser nawiązał współpracę tworząc ścieżkę dźwiękową do filmu "Aż na koniec świata" z 1991 roku. Kilka lat później Bono pokazał Wendersowi scenariusz, "Million Dollar Hotel" prosząc o kilka rad. Niemiecki mistrz tak bardzo zaangażował się w doradzanie rockmanowi, że w końcu sam ów scenariusz wyreżyserował.

Wim Wenders nigdy nie pracował z taką plejadą gwiazd, jaka znalazła się w obsadzie "Million Dollar Hotel": długą listę otwiera hollywoodzki gigant Mel Gibson, oglądamy tu także Millę Jovovich, Tim Rotha, Petera Stormare'a, Juliana Sandsa. Jak przystało na film, do którego scenariusz napisał Bono, ścieżka dźwiękowa rozbrzmiewa piosenkami U2, przy czym zespół wspomagany jest dodatkowo przez Briana Eno i Jona Hassella. Z "Million Dollar Hotel" najbardziej zapadają jednak w pamięć niesamowite, "elektryczne" zdjęcia Phedona Papamichaela. Jeden z recenzentów pisał nawet, że nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie obraz Wendersa, to najlepiej sfotografowany film przełomu XX i XXI wieku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...