Ale kino+
alekino+
Film. MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ NA LONG ISLAND

MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ NA LONG ISLAND

Love and Death on Long Island
dramat, Wlk. Brytania, 1997, 93 min.
reżyseria: Richard Kwietniewski
obsada: Danny Webb, Fiona Loewi, Jason Priestley, John Hurt
Premiera w Ale kino+: 8.06.2007 r.
1.00
343
1 głosy | 468 miejsce w rankingu
1
2

Znany z "Beverly Hills 90210" Jason Priestley w roli amerykańskiego aktora klasy B, w którym obsesyjnie zakochuje się stary, owdowiały angielski pisarz. Debiut Richarda Kwietniewskiego, twórcy "Hazardzisty".

Podstarzały i samotny po śmierci żony angielski pisarz i wykładowca Giles De'Ath (John Hurt) jest przeciwnikiem wszystkiego, co nowoczesne. Nie ma telewizora i brzydzi się środkami masowego przekazu. Jednak pewnego dnia, kiedy nie może dostać się do swojego mieszkania, postanawia iść do kina. Myli jednak sale i trafia na głupkowaty amerykański film dla nastolatków "Rozpustny collage II". I kiedy właśnie zamierza ze złością wyjść, zauważa na ekranie bardzo przystojnego aktora, Ronnie'ego Bostocka (Jason Priestley). Zafascynowany jego urodą pisarz zostaje do końca. A po powrocie do mieszkania kupuje album, w którym odtąd zamieszczać będzie wszystkie wycinki prasowe o Ronnie'm. Kupuje też telewizor, żeby móc nadrobić zaległości w filmowym repertuarze aktora. Fascynacja zamienia się w emocje, z którymi Giles nie umie sobie dać rady. Pewnego dnia postanawia opuścić Londyn i odszukać Bostocka na Long Island, gdzie gwiazdor mieszka ze swoją narzeczoną Audrey (Fiona Loewi). Udaje mu się zbliżyć do ukochanego i spędzić z nim i jego dziewczyną kilka dni. W dniu wyjazdu wyznaje Ronnie'emu miłość.

RICHARD KWIETNIEWSKI, angielski reżyser, scenarzysta i operator, choć tworzy wyłącznie w Anglii, chętnie przyznaje się do swoich polskich korzeni. Odwiedza czasem swoją rodzinę w Katowicach, a nawet - choć z trudem - posługuje się polskim językiem. "W Anglii, gdzie mieszkam, słyszę często: nie jesteś wystarczająco angielski. Mówisz zbyt emocjonalnie - jak Włoch, na twojej twarzy widać za dużo uczuć. I jeszcze to długie, trudne nazwisko..." - opowiadał w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" podczas swojej wizyty na festiwalu filmowym w Kazimierzu. Przyjechał tam, żeby promować swój błyskotliwy dramat "Hazardzista" (2003) z fenomenalną rolą Philipa Seymoura Hoffmana. Filmem tym potwierdził reżyserską klasę, którą widać już w jego pełnometrażowym debiucie "Miłość i śmierć na Long Island". Obraz ten zdobył Baftę, nagrodę nowojorskich krytyków i nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Chicago. Wielkim zaskoczeniem dla krytyków była rola kojarzonego dotąd wyłącznie z kinem komercyjnym Jasona Priestleya, idola nastolatków znanego z serialu "Beverly Hills 90210". Towarzyszył mu John Hurt, doceniony zwłaszcza za role w "Midnight Express" (1978) i "Człowiek słoń" (1980), nagrodzony za kreację w filmie Kwietniewskiego przez krytyków FIPRESCI w Chicago.

"Miłość i śmierć na Long Island" krytycy nazywali współczesną wersją "Śmierci w Wenecji" i chwalili za gorzko-ironiczny, oszczędny sposób opowiadania. Sam Kwietniewski podkreślał natomiast, że najwięcej nauczył się od polskich mistrzów kina: "Jestem wielbicielem filmów Wajdy, Hasa, również Kieślowskiego - 'Dekalog' to mistrzostwo. A 'Męska sprawa' Fabickiego to najlepszy krótkometrażowy film, jaki widziałem od lat. Polskie kino interesuje mnie dużo bardziej niż angielski realizm społeczny".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...