Ale kino+
alekino+
Film. Miłość

Miłość

Amour
dramat, Austria/Francja/Niemcy, 2012
reżyseria: Michael Haneke
obsada: Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant
Premiera w Ale kino+: 2.10.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 77 miejsce w rankingu
Miłość

Ostatni jak dotąd film Michaela Haneke - jednego z najciekawszych i najbardziej skandalizujących współczesnych reżyserów, uważanego za narodowego moralistę Austrii. Tym razem Haneke próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest miłość i jak pomóc ukochanej osobie odejść z godnością. Obraz był filmowym wydarzeniem roku 2013 - zdobył m.in. Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Złotą Palmę w Cannes, 2 nagrody BAFTA, Złoty Glob w kategorii najlepszy film zagraniczny i 5 Cezarów.

Georges (Jean-Louis Trintignant) i Anne (Emmanuelle Riva) to mieszkające w Paryżu małżeństwo z 50-letnim stażem. Ich córka (Isabelle Huppert) wraz z rodziną mieszka za granicą. Pewnego dnia w wyniku wylewu krwi do mózgu stan zdrowia Anne dramatycznie się pogarsza. Po nieudanej operacji Anne poprosi męża, by nigdy więcej nie posyłał jej do szpitala. Oznacza to powolne pogarszanie się jej stanu. Alexandre przystaje na tę prośbę i z pełnym poświęceniem zaczyna się nią opiekować. Odrzuca pomoc rodziny, nie zgadza się wysłać żony do domu opieki. W końcu jednak i on jest u kresu sił.

W swoim najnowszym filmie Michael Haneke pokazuje bolesną sytuację, w której jego bohater musi zmierzyć się z powolnym umieraniem ukochanej osoby. Dla reżysera miłością jest szacunek i spełnianie woli partnera wbrew wszystkiemu. "Miłość" była filmowym wydarzeniem 2013 roku - zdobyła m.in. Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Złotą Palmę w Cannes, nagrodę BAFTA i Złoty Glob. Międzynarodowa krytyka doceniła aktorów wcielających się w parę głównych bohaterów - Emmanuelle Riva była nominowana do Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską, zdobyła BAFTĘ, Cezara i Europejską Nagrodę Filmową a partnerujący jej na ekranie Jean-Louis Trintignant - Cezara i Europejską Nagrodę Filmową.

MICHAEL HANEKE był krytykiem filmowym, pracował w telewizji jako montażysta, później jako dramaturg wystawiał klasykę w teatrze i operze. Dziś jest niezależnym scenarzystą i reżyserem, bodaj największym moralistą w europejskim kinie. Jego dzieła zdobyły szereg renomowanych nagród. W 1997 roku na festiwalu w Chicago został uhonorowany nagrodą Silver Hugo za "Funny Games". W 2004 roku thriller "Ukryte" otrzymał w Cannes nagrodę za reżyserię, wyróżnienie krytyków oraz Jury Ekumenicznego, a Europejska Akademia Filmowa przyznała mu 5 nagród (za najlepszy europejski film roku, reżyserię, rolę Daniela Auteuila, montaż oraz Prix FIPRESCI). Jury w Cannes nagradzało także jego "Pianistkę" (Grand Prix, nagrody za kreacje Isabelle Huppert i Benoît Magimela) i "Kod nieznany" (Nagroda Jury Ekumenicznego). "Pianistka" była nominowana również do Europejskiej Nagrody Filmowej za scenariusz i do BAFTY za najlepszy film obcojęzyczny.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...