Ale kino+
KINO MÓWI
Film. Miód

Miód

Bal
dramat, Turcja, 2010, 103 min.
reżyseria: Semih Kaplanoğlu
obsada: Bora Altaş, Bora Altaş, Erdal Beşikçioğlu, Erdal Beşikçioğlu, Tülin Özen
Premiera w Ale kino+: 24.11.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 558 miejsce w rankingu
Miód
1
2

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF Berlin 2010, turecki kandydat do Oscara. "Miód" w reżyserii Semiha Kaplanoğlu to opowieść o tradycyjnym świecie, który powoli odchodzi w zapomnienie. Polska premiera filmu odbyła się na ubiegłorocznym festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Yusuf jest jedynakiem, który mieszka z rodzicami w małej wiosce pośród gór. Jego ojciec, Yakup, zajmuje się tradycyjnym pszczelarstwem, niebezpiecznym zajęciem, polegającym na umieszczaniu specjalnych leśnych uli na szczytach wysokich drzew. Sześcioletni chłopiec często towarzyszy ojcu w wyprawach w głąb lasu, który staje się dla niego miejscem pełnym magii i przygód. Yusufa i Yakupa łączy niezwykle silna więź: syn podziwia akrobatyczne umiejętności ojca, dzieli się z nim swymi tajemnicami, z dumą czyta dla niego na głos. Tymczasem w szkole, gdy nauczyciel wywołuje go do odpowiedzi, chłopiec jąka się i nie może wydusić ani słowa. Jego marzeniem jest zdobycie odznaki, jaką dostają tureccy pierwszoklasiści za umiejętność głośnego czytania. Beztroskie dzieciństwo kończy się gdy ojciec coraz dłużej nie wraca z dalekiej wyprawy w góry po miód...

"Miód" Semiha Kaplanoğlu ukazuje harmonię świata, którego nie ogarniamy i nie rozumiemy do końca. Charakterystyczny dla "trylogii Yusufa" brak muzyki pozwala widzowi zagłębić się w naturalnych dźwiękach przyrody. Tak samo jak obrazy, zapachy czy smak potraw, które reżyser mistrzowsko odtwarza, uruchamiając w widzu pamięć dziecięcych doznań. Wizja sielskiej krainy miodem i mlekiem płynącej, gdzie mieszka i bawi się mały Yusuf, przywołują na myśl biblijne podania o raju utraconym - w tym właśnie rejonie przebiega szczyt starożytnego obszaru Żyznego Półksiężyca: niezwykle urodzajnych terenów od Egiptu aż po Mezopotamię, który według podań przemierzał Abraham w drodze do ziemi obiecanej. "Miód" opowiada o tradycyjnym świecie, który powoli odchodzi w zapomnienie. Tak jak zawód Yakupa, dotychczasowy model życia w tureckich wioskach, czy przepiękny las Yusufa - wszystko to jest zagrożone przez pędzącą cywilizację.

"Miód" to trzeci z kolei film należący do "trylogii Yusufa". Pomysł na nią przyszedł mi do głowy podczas przeglądania scenariusza, który napisałem dużo wcześniej, i który z grubsza przedstawiał historię Yusufa w wieku studenckim (film "Mleko"). Kiedy tworzyłem postać Yusufa zacząłem zastanawiać się nad jego przyszłością jako dorosłego mężczyzny ("Jajko") oraz jego przeszłością jako małego chłopca ("Miód"). Te pomysły złożyły się na trylogię. Zacząłem od "Jajka", prawdopodobnie dlatego, że chciałem powoli "obierać" swojego bohatera ze "skórki", aby dojść do sedna. - mówił o swojej trylogii Semih Kaplanoğlu.

Semih Kaplanoğlu, ur. 1963, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, jest jednym z najbardziej cenionych twórców kinematografii współczesnej Turcji. Jego trzeci film fabularny, JAJKO, premierowo pokazany na MFF Cannes 2007, zdobył w sumie 30 różnych nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Film MLEKO miał swoją światową premierę na MFF Wenecja 2008 i przyniósł reżyserowi m.in. nagrodę FIPRESCI na MFF Stambuł 2008. Jego najnowsze dzieło, MIÓD, zostało uhonorowane Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2010. MIÓD kończy tzw. "trylogię Yusufa", na którą składają się także JAJKO i MLEKO. Współproducentem tych trzech filmów jest założona przez Semiha Kaplanoğlu firma produkcyjna Kaplan Film. Przez wiele lat reżyser zajmował się również pisaniem artykułów na temat kina i sztuk plastycznych, w latach 1996-2000 miał swoją kolumnę w tureckiej gazecie codziennej Radikal.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.