Ale kino+
alekino+
Film. MIRANDA

MIRANDA


thriller, Wlk. Brytania, 2002, 90 min.
reżyseria: Marc Munden
obsada: Christina Ricci, John Hurt, John Simm, Kyle MacLachlan
Premiera w Ale kino+: 2.06.2007 r.
4.67
343
14 głosy | 148 miejsce w rankingu
1
2

Zakochany bibliotekarz odkrywa, że jego nieśmiała ukochana ma wiele interesujących twarzy: jest m.in. kochanką milionera, obrotną kobietą interesów i tancerką erotyczną.

Frank (John Simm) jest romantycznie usposobionym bibliotekarzem z Yorkshire. Zakochuje się w Mirandzie (Christina Ricci), pięknej studentce sztuki, która odwiedza jego bibliotekę. Kiedy dziewczyna przestaje przychodzić, Frank postanawia ją odszukać. W ślad za nią wyrusza do serca Londynu, a szukając jej śladów odkrywa mroczne tajemnice dziewczyny. Pozornie skryta i zamknięta w sobie Miranda okazuje się kobietą o wielu twarzach. Bywa twardą bizneswoman, innym razem - zmysłową tancerką. Frank odkrywa też, że jego ukochaną łączą tajemnicze związki z mężczyznami. Od jednego z nich (John Hurt) Miranda z nieznanych powodów otrzymuje pieniądze, drugiemu, obleśnemu milionerowi (Kyle MacLachlan) świadczy usługi erotyczne. Frank ma pewne wątpliwości czy Miranda rzeczywiście jest kobietą jego życia, jednak jej urok nie daje mu spać spokojnie. Kiedy dziewczyna poprosi go o pomoc, romantyczny Frank podejmie wyzwanie, choć wchodząc w skomplikowane życie Mirandy, narazi również własne życie.

Christina Ricci, która wcieliła się w tytułową Mirandę, podobnie jak jej bohaterka odbiega znacznie od społecznych standardów. Kiedy była dzieckiem codziennie słuchała wrzasków pacjentów swojego ojca, psychiatry, który taką właśnie metodą leczył stres i nieśmiałość. Dziwiła się ponoć, kiedy inne dzieci twierdziły, że w ich domach nikt nie krzyczy. Jako dziesięciolatka zagrała w "Syrenach" obok Cher i Winony Ryder, a rok później zdobyła sławę jako psychodeliczna nastolatka z najbardziej ekscentrycznej filmowej familii, czyli "Rodziny Adamsów". Tuż po zakończeniu zdjęć do filmu rodzice Ricci rozwiedli się - od tamtej pory aktorka nie zamieniła ponoć zdania ze swoim ojcem. Dorastanie z psychiatrą nie wyszło jej zresztą na dobre. Ricci jest botanofobiczką (panicznie boi się roślin), wciąż śpi przy zapalonym świetle ze strachu przed duchami, słynie z konfliktów na planie i często popada w depresję. Podobno na planie "Pokolenia P" Ricci tylko przez cztery dni nie płakała - przez resztę zdjęć walczyła z załamaniem nerwowym. Aktorka, choć zagrała m.in. w "Życiu i całej reszcie" Woody'ego Allena oraz głośnym "Monsterze" Patty Jenkins, największe uznanie krytyków zdobyła rolą w niezależnym filmie "Wojna płci" Dona Roosa, za którą otrzymała nominacje do Złotego Globu i Independent Spirit Award oraz nagrody National Board of Review, Satellite Award i statuetkę na festiwalu w Seattle. W "Mirandzie" MARCA MUNDENA, twórcy nominowanego do Bafty i nagrodzonego Golden FIPA mini serialu "Targowisko próżności", towarzyszył jej m.in. znany z "Miasteczka Twin Peaks" Kyle MacLachlan, który zapowiadał w wywiadach, że udziałem w tym filmie zamierza "przerwać modę na zatrudnianie go w rolach przyjemnych facetów".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...