Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Missisipi w ogniu

Missisipi w ogniu

Mississippi Burning
thriller, USA, 1988, 122 min.
reżyseria: Alan Parker
obsada: Frances McDormand, Gene Hackman, Willem Dafoe
Premiera w Ale kino+: 4.04.2016 r.
5.00
343
10 głosy | 25 miejsce w rankingu
Missisipi w ogniu

Zgodnie z tytułem "Missisipi w ogniu" to film gorący, odwołujący się wprost do emocji widza. Brytyjski reżyser Alan Parker przypomina temperaturę konfliktów rasowych na południu USA w latach 60., w czasach, kiedy płonęły tam krzyże i przelewała się krew.

Akcja toczy się we wczesnych latach 60., na Południu USA, w okolicy, w której wciąż żywe są resentymenty sięgające korzeniami Wojny Secesyjnej i zniesienia niewolnictwa. Najprężniejszą organizacją społeczną wydaje się Ku Klux Klan, a rasizm jest powszechnie akceptowaną podstawą poglądów na sprawy społeczne. Ten stan usiłują zmienić aktywiści praw z człowieka z Północy, ale nie czeka ich gościnne przyjęcie. Kiedy trzech działaczy znika bez śladu w pobliżu małego miasteczka w stanie Missisipi, FBI zaczyna śledztwo. Prowadzi je dwóch agentów. Alan Ward (Willem Dafoe) to młody idealista, który wierzy w prawo, przepisy i nieuchronny triumf sprawiedliwości. Jego partner Rupert Anderson (Gene Hackman) to doświadczony funkcjonariusz, który dawno stracił wszelkie złudzenia i zna podobne miasteczka jak własną kieszeń - w jednym z nich był kiedyś szeryfem. Miejsce, do którego przybyli agenci, to miasto zatruwane rasową nienawiścią. Przemoc wobec Afroamerykanów jest tu na porządku dziennym, Ku Klux Klan działa niemal jawnie, ale panuje na ten temat powszechna zmowa milczenia. Miejscowe władze są w ewidentny sposób skorumpowane i zastraszone. Zadanie agentów okazuje się dużo trudniejsze niż odkrycie losu zaginionych aktywistów: nie chodzi tylko o śledztwo, lecz o przełamanie hipokryzji, utrwalonych przez dziesięciolecia uprzedzeń oraz tradycji, za którą stoi przemoc i pogarda.

Nagrodzona Oscarem za zdjęcia i nominowana w sześciu kolejnych kategoriach "Missisipi w ogniu" to jeden z najważniejszych hollywoodzkich filmów końca lat 80. i zarazem najwybitniejszych dokonań w dorobku ALANA PARKERA. Brytyjski reżyser, który zdobył rozgłos dzięki takim obrazom jak "Ptasiek", "Pink Flyod: the Wall" czy "Midnight Express", zawsze czuł się świetnie w Ameryce i chętnie pracował w Hollywood. Tym razem jednak dotknął czułego punktu w amerykańskiej wrażliwości.

"Missisipi w ogniu" to doskonały thriller policyjny z popisowymi kreacjami Willema Dafoe i Gene Hackmana, ale także "gorący" film polityczny, wyraziste oskarżenie rasizmu i wnikliwe studium zamkniętej społeczności, zakażonej wirusem nienawiści, strachu i zakłamania. Fabuła została luźno oparta na autentycznej historii zaginięcia J. E. Chaney'a, Mickey'a Schwernera i Andrew Goodmana, trzech lewicowych aktywistów, którzy w latach 60. zostali zamordowani przez sympatyków Ku Klux Klanu. To odwołanie dodatkowo podgrzało towarzyszące filmowi emocje.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...