Ale kino+
alekino+
Film. Mistrz

Mistrz

The Master
dramat, USA, 2012
reżyseria: Paul Thomas Anderson
obsada: Amy Adams, Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman
Premiera w Ale kino+: 8.01.2015 r.
4.00
343
4 głosy | 106 miejsce w rankingu
Mistrz
© Gutek Film. All rights reserved.

"Mistrz" Paula Thomasa Andersona opowiada o spotkaniu wizjonera, który odkrył zagadkę istnienia i zagubionego człowieka, który mu uwierzył.

Ameryka, lata powojenne. Lancaster Dodd (Philip Seymour Hoffman), charyzmatyczny przywódca sekty religijnej jest weteranem prześladowanym przez wspomnienia z II wojny światowej. Mężczyzna postanawia założyć własną religię i zostaje przywódcą sekty. Pewnego dnia jego drogi krzyżują się dwudziestokilkuletnim alkoholikiem i włóczęgą Freddie'em Quellem (Joaquin Phoenix). Chłopak, również weteran wojenny, nie radzi sobie z życiem, a frustracje seksualne doprowadzają go do depresji. Dodd pomaga Freddie'emu powrócić do społeczeństwa i wkrótce mistrz mianuje go swoją prawą ręką. W miarę upływu czasu, gdy wspólnota religijna Dodda zaczyna zyskiwać coraz więcej zwolenników, Freddie zaczyna wątpić w to, co wyznaje i w swojego mentora.

"Mistrz" PAULA THOMASA ANDERSONA opowiada o spotkaniu wizjonera, który odkrył zagadkę istnienia i zagubionego człowieka, który mu uwierzył. Po nakręconym pięć lat wcześniej, obsypanym Oscarami "Aż poleje się krew" i wcześniejszej jeszcze "Magnolii" (1999), kolejny obraz Andersona był jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów roku. Zwłaszcza, że było wiadomo, iż reżyser pracuje nad projektem, w którym będzie mowa o powstaniu sekty scjentologicznej. Rzeczywiście nie sposób nie dostrzec podobieństw pomiędzy tytułowym Lancasterem Doddem a założycielem Kościoła Scjentologicznego, pisarzem science fiction L. Ronem Hubbardem. Sam reżyser zresztą przyznał, że ojciec scjentologów posłużył mu jako pierwowzór postaci tytułowej. Film miał premierę podczas 69. MFF w Wenecji, podczas którego Paul Thomas Anderson dostał Srebrnego Lwa za reżyserię, a Puchar Volpiego dla najlepszego aktora otrzymali ex aeguo Joaquin Phoenix i Philip Seymour Hoffman. Wraz z Amy Adams, która wcieliła się w żonę Dodda, aktorzy zdobyli m.in. nominacje do Oscara, Złotego Globu, nagrody BAFTA oraz wyróżnienia licznych stowarzyszeń krytyków na całym świecie.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Obsesje - Mistrz (materiał wideo 8:43 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Obsesje

SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...