Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. MNIEJSZE NIEBO

MNIEJSZE NIEBO


dramat obyczajowy, Polska, 1981, 94 min.
reżyseria: Janusz Morgenstern
obsada: Beata Tyszkiewicz, Jan Englert, Janusz Zaorski, Roman Wilhelmi, Władysław Kowalski
Premiera w Ale kino+: 20.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 524 miejsce w rankingu

Wielki Roman Wilhelmi tym razem jako naukowiec, który świadomie porzuca swoje życie, aby zamieszkać na dworcu. Nagrodzony w Panamie i Poitiers dramat Janusza Morgensterna według amerykańskiego "młodego gniewnego" Johna Waina.

Warszawa końca lat 70. 45-letni Artur Gutner (Roman Wilhelmi) jest pracownikiem naukowym Instytutu Mikrobiologii. Prawie dwa tygodnie wcześniej porzucił jednak intratną posadę oraz żonę (Beata Tyszkiewicz) wraz z dwojgiem dzieci i zamieszkał na dworcu kolejowym. "Muszę swojemu życiu nadać nowy sens. Dopiero wtedy będę mógł wrócić do domu" - wyjaśni później synowi Danielowi (Tomasz Jarosiński). Artur spędza teraz czas na włóczeniu się po dworcu, jada posiłki w tutejszych barach i z nikim nie chce się widzieć. Jego zachowanie budzi niepokój najbliższych, ale Artur nie chce rozmawiać ani z przyjacielem Filipem Szmidtem (Władysław Kowalski), ani z żoną. Filip nie daje za wygraną i prosi o pomoc psychiatrę doktora Barcza (Janusz Zaorski). Jego interwencja nie przynosi jednak żadnych rezultatów. Tymczasem żona Artura spotyka na jednym z przyjęć swoją dawną miłość Marka Webera (Jan Englert), który jest teraz dziennikarzem telewizyjnym. Marek ma kłopoty zawodowe, grozi mu odejście z telewizji, bo od dawna nie zrobił żadnego interesującego programu. W historii Artura dziennikarz widzi szansę dla siebie. Postanawia zrobić reportaż o Arturze i wybiera się wraz z ekipą na dworzec. Pozornie niewinna sytuacja prowadzi do tragedii.

"Mniejsze niebo" to ekranizacja powieści Johna Waina, poety i prozaika pokolenia "młodych gniewnych" lat 50. Wain sławny stał się dzięki powieści "Hurry on Down", a popularność w środowiskach twórczych zyskał dzięki niezwykłej energii i pomysłowości. Po jego śmierci w 1994 roku Peter Levi, teoretyk literatury i wykładowca Oxfordu, powiedział: "John nieustannie szukał czegoś nowego - nowej sztuki, nowych możliwości. Wydaje się, że tym razem jest tak samo. Odszedł żeby zacząć nowe dzieło".

O powieści "Mniejsze niebo" ("The Smaller Sky") JANUSZ MORGENSTERN mówił: "Nie była to rewelacyjna opowieść, ale chciałem ją zrobić, bo bohater - podobnie jak ja - był bardzo uwrażliwiony na dźwięki. Mnie przeszkadzają wszelkie mechaniczne hałasy - w hotelach proszę zawsze o miejsce daleko od wentylatorów i pralni. Najwięcej pieniędzy tracę na boyów, którzy wciąż przenoszą moje bagaże z pokoju do pokoju".

Film Morgensterna, nagrodzony na festiwalach w Panamie i w Poitiers, powstał rok po głośnej "Godzinie 'W'". Główną rolę zagrał wybitny aktor Roman Wilhelmi, który w tym samym roku wcielił się w jedną z najbardziej znanych postaci polskiego kina - Nikodema Dyzmę. Zdjęcia są natomiast dziełem znakomitego operatora Ryszarda Lenczewskiego, jednego ze stałych współpracowników m.in. Andrzeja Barańskiego. Lenczewski od wielu lat robi karierę za granicą, choć regularnie pracuje też przy polskich produkcjach. Stworzył wizualną formę m.in. w "Bożej podszewce" Izabelli Cywińskiej czy "Przypadku Pekosińskiego" Grzegorza Królikiewicza, a poza krajem zrealizował zdjęcia do m.in. "Lata miłości" (2004) Pawła Pawlikowskiego, "Intermission" (2003) Johna Cowleya czy "Margaret" Kennetha Lonergana z Anne Paquin, Mattem Damonem i Jeanem Reno.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...