Ale kino+
alekino+
Film. MOBY DICK

MOBY DICK


film przygodowy, USA, 1956, 110 min.
reżyseria: John Huston
obsada: Gregory Peck, Harry Andrews, Leo Genn, Richard Basehart
Premiera w Ale kino+: 26.12.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 463 miejsce w rankingu
© Sony Pictures Television International

Jeden z najwspanialszych obrazów w historii kina marynistycznego.

Opublikowany w 1851 roku "Moby Dick" należy do najsłynniejszych utworów w historii literatury marynistycznej. Herman Melville w młodości opłynął świat jako marynarz. W "Moby Dicku" opisuje historię kapitana Ahaba, doświadczonego wilka morskiego, który obsesyjnie ściga po morzach i oceanach wielkiego białego wieloryba. Pierwsze stracie ze zwierzęciem zakończyło się dla kapitana tragicznie - Ahab stracił nogę. Od tamtej pory stary marynarz żyje wyłącznie myślą o zemście. Jest dla niej gotów poświęcić wszystko - własne życie, ale także bezpieczeństwo załogi i statku.

Podobnie jak w powieści, w filmie patrzymy na szaleństwo kapitana Ahaba (Gregory Peck) oczyma jednego z jego podwładnych, marynarza imieniem Ishmael (Richard Basehart). Bohater wraz ze swoim przyjacielem Queequegiem (Frederich Ledebur) zaciąga się na statek wielorybniczy Pequod. Wypływając w morze przyjaciele niewiele wiedzą o dowodzącym nim kapitanie, a o jego obsesji dowiadują się dopiero podczas rejsu. Wraz z resztą załogi, Ishmael staje się świadkiem, a poniekąd również ofiarą, śmiertelnych zmagań starego wilka morskiego z przeznaczeniem.

Zabierając się za ekranizację "Moby Dicka" hollywoodzki mistrz JOHN HUSTON ("Sokół maltański", "Skarb Sierra Madre", "Honor Prizzich") zdawał sobie sprawę, że epicka proza Melville'a wymaga od realizatorów rozmachu i artystycznej odwagi. Do opracowania scenariusza zaprosił słynnego autora science-fiction, Raya Bradbury'ego. Huston uparł się, by pracować na otwartym morzu - zdjęcia kręcone były między innymi u wybrzeży Irlandii i wokół Wysp Kanaryjskich. Ekipa zmagała się z ogromnymi trudnościami technicznymi. Zbudowane na potrzeby filmu pełnowymiarowe, mechaniczne modele białego wieloryba psuły się i tonęły w morzu, filmowców prześladowały również sztormy i kłopoty z pogodą. Huston dopiął jednak swego. Reżyser zabiegał o realizację "Moby Dicka" przez wiele lat. Ze względu na brak w książce Melville'a wątku romansowego i postaci kobiecych, dyskwalifikujących według hollywoodzkich standardów całą historię w kategoriach komercyjnych, studia filmowe przyjmowały propozycję ekranizacji niechętnie. Ostatecznie wytwórnia Warner Bros. dała Hustonowi zielone światło pod warunkiem, że w roli Ahaba obsadzi gwiazdę, której nazwisko zapełni sale kinowe. Wybór padł na Gregory'ego Pecka. Dla wielu krytyków była to pomyłka. Peck ze swoim wizerunkiem sympatycznego, ciepłego gentlemana miał nie pasować do postaci na wpół szalonego, despotycznego i gwałtownego marynarza. Sam aktor podzielał do pewnego stopnia to zdanie twierdząc, że Ahaba powinien był zagrać sam Huston. A jednak z perspektywy czasu niejednoznaczna, wielowymiarowa i idąca pod prąd popularnym wyobrażeniom rola Pecka wydaje się jeszcze jednym atutem filmowej wersji "Moby Dicka".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...