Ale kino+
alekino+
Film. MÓJ DZIADEK

MÓJ DZIADEK

My Grandpa / Watashi no guranpa
dramat obyczajowy, Japonia, 2003, 112 min.
reżyseria: Yoichi Higashi
obsada: Bunta Sugawara, Mitsuru Hirata, Satomi Ishihara, Tadanobu Asano
Premiera w Ale kino+: 22.06.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 553 miejsce w rankingu

Opowieść o przyjaźni, która rodzi się między starym Godaiem, byłym więźniem, a jego nastoletnią wnuczką.

Kenzo Godai (Bunta Sugawara) ostatnie trzynaście lat spędził w więzieniu za zamordowanie członka gangu Hikity, który był odpowiedzialny za śmierć jednego z jego przyjaciół. Czeka na niego wnuczka Tamako (Satomi Ishihara), która z jednej strony jest zaciekawiona nieznanym dziadkiem, a z drugiej obawia się, że nie polubi człowieka, który był zdolny do morderstwa. Kiedy tych dwoje spędza ze sobą trochę czasu, rodzi się między nimi więź, a Tamako zaczyna nazywać swojego krewnego "dziadkiem". Ich spokój zakłócają gangsterzy Hikity, którzy porywają dziewczynę, aby zemścić się na Godai.

Zdobywca nagrody Golden Zenith na festiwalu w Montréalu to przedostatni film YOICHI HIGASHIEGO, jednego z najbardziej znanych na świecie japońskich reżyserów. Międzynarodowa krytyka zwróciła na niego uwagę już w 1978 roku, kiedy nakręcił obyczajowy obraz "Sâdo", ale na prawdziwy sukces reżyser musiał czekać aż osiemnaście lat. Zaprezentowany wówczas na kilku festiwalach film "Eno nakano bokuno mura/ Village of Dreams" (1996) zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie i nagrodę Golden Spur na Flanders International Film Festival. "Mój dziadek", choć nie powtórzył tamtego sukcesu, należy do najwyżej cenionych filmów Japończyka. Higashi porusza w nim temat, który od lat najbardziej go interesuje: problem relacji między młodymi ludźmi a starszym pokoleniem, które wyrosło w zupełnie innej, odchodzącej już w przeszłość Japonii.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...