Ale kino+
alekino+
Film. MÓJ KUZYN VINNY

MÓJ KUZYN VINNY

My Cousin Vinny
komedia, USA, 1992, 114 min.
reżyseria: Jonathan Lynn
obsada: Joe Pesci, Marisa Tomei, Mitchell Whitfield, Ralph Macchio
Premiera w Ale kino+: 7.06.2008 r.
4.00
343
4 głosy | 678 miejsce w rankingu
MÓJ KUZYN VINNY

Jest wiele filmów gloryfikujących amerykańskie sądownictwo. Zwariowana sądowa komedia pomyłek, z Joe Pescim w roli kuzyna Vinniego, na pewno nie jest jednym z nich. Zadaniem Vinniego jest wybawić z opresji młodego krewniaka i jego przyjaciela, niestety jednak jego pojęcie o prawie jest niewielkie.

Billy Gambini (Ralph Macchio) i Stan Rothenstein (Mitchell Whitfield) to nowojorscy studenci, tuż po uzyskaniu stypendium. W trakcie podróży na południe pojawiają się w sklepie, gdzie w chwilę po ich odjeździe dochodzi do zabójstwa sprzedawcy. Billy i Stan zostają szybko zatrzymani przez policję, która wiąże ich ze sprawą. Tłumaczenia chłopców, przekonanych, że chodzi o puszkę tuńczyka przypadkiem znajdującą się w ich posiadaniu, pogrążają ich. Problemy z komunikacją i seria zbiegów okoliczności sprawiają, że policja uznaje ich za głównych podejrzanych w dokonaniu morderstwa. Z braku pieniędzy nie mogą pozwolić sobie na dobrego adwokata, który udowodniłby ich niewinność. Matka Billy'ego przypomina sobie o prawniku w rodzinie - kuzynie Vinniem. Kuzyn nie ma żadnego doświadczenia a egzamin końcowy z prawa zdał dopiero za szóstym razem. Ma natomiast niewyparzony język, który przysporzy mu kłopotów, oraz ekscentryczną narzeczoną Monę Lisę Vito (Marisa Tomei). Zanim przekona sędziego o niewinności chłopców, najpierw będzie musiał go przekonać, że w ogóle ma pojęcie o prawie.

Choć przy obsadzie filmu pod uwagę brani byli Robert de Niro i Danny DeVito, po latach trudno wyobrazić sobie w roli kuzyna Vinniego kogoś innego niż Joe Pesci. Aktor charakterystyczny, słynący z drugoplanowych ról wygadanych cwaniaczków i gangsterów, sławę zdobył dzięki kreacji brata boksera Joeya La Motty we "Wściekłym byku". Przyniosła mu ona nominację do Oscara. Upragnioną statuetkę Pesci otrzymał jednak dopiero po współpracy ze Scorsese przy "Chłopcach z ferajny". Nie omieszkał przynieść ją na plan swego następnego filmu, by pochwalić się ekipie. Może dlatego, że Akademia dopiero co doceniła Pesciego, jego świetna gra nie przysłoniła jurorom gry ekranowej partnerki w "Moim kuzynie...". Pochodząca podobnie jak Joe Pesci z włoskiej rodziny, Marisa Tomei pierwszą większą rolę zagrała w "Oskarze" u boku Sylwestra Stalone. Ale to właśnie brawurowa kreacja w "Moim kuzynie Vinniem" okazała się przełomową. Tomei dostała Oscara i częściowo skradła przedstawienie Pesciemu. Niewiele brakowało, a nie miałaby okazji walczyć o statuetkę. Szansę dała jej odmowa udziału w filmie Lorraine Bracco, typowanej do roli Mony Lisy Vito.

Za całością stoi reżyser JONATHAN LYNN, hollywoodzki spec od komedii, który ma na koncie takie kasowe hity jak "Uciekające zakonnice", "Fałszywy senator", czy "Jak ugryźć 10 milionów". 5 lat później próbował jeszcze raz zmierzyć się z gatunkiem komedii sądowej w "Prawem na lewo", ale film nie powtórzył sukcesu poprzednika. Krytycy docenili film, chwaląc, poza znakomitym aktorstwem, między innymi inteligentny scenariusz i świetne odwzorowanie rozprawy sądowej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...