Ale kino+
KINO MÓWI
Film. Mój nauczyciel

Mój nauczyciel

Venkovsky ucitel
dramat, Czechy/Francja/Niemcy, 2008, 121 min.

Premiera w Ale kino+: 12.07.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 74 miejsce w rankingu
Mój nauczyciel

"Mój nauczyciel" to film w reżyserii Bohdana Slámy, czeskiego reżysera specjalizującego się w kameralnych filmach opisujących małe dramaty zwykłych ludzi ("Dzikie Pszczoły", "Szczęście"). Tytułowy bohater, zamknięty w sobie nauczyciel biologii Petr, ucieka z Pragi przed rodziną, nieudanymi związkami i pytaniami o własną tożsamość.

Podejmuje pracę w prowincjonalnej szkole. Tłumaczy dzieciom zasady rządzące światem natury, ale sam, jako homoseksualista, czuje się wykluczony z "boskiego" porządku, wiodąc życie w poczuciu niedopasowania. Paradoksalnie, konserwatywna wieś okazuje się miejscem, w którym Petr dorośnie do pogodzenia się ze sobą i swoją seksualnością. Ale wcześniej będzie musiał się zmierzyć z gorzką komedią niedopasowanych uczuć. Zakochuje się w nim miejscowa farmerka - doświadczona przez życie Marie, gdy tymczasem Petr zaczyna czuć coś więcej do jej nastoletniego syna.

"Mój nauczyciel" to obraz nakręcony w najlepszym duchu czeskiego kina, w którym melancholia łączy się z humorem, a problemy nie przesłaniają uroków życia. Jak napisał o filmie Paweł Mossakowski w recenzji dla "Gazety Wyborczej": Bardzo dobre jest tu powściągliwe aktorstwo głównych wykonawców, fajny kontrast między idyllicznym, jasnym światem zewnętrznym, a wewnętrznym piekłem skrywanych namiętności". W głównej roli wystąpił jeden z najpopularniejszych czeskich aktorów średniego pokolenia - Pavel Liąka, stały współpracownik Bohdana Slámy.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.