Ale kino+
KINO MÓWI
Film. MOJA LEWA STOPA

MOJA LEWA STOPA

My Left Foot
dramat, Wlk. Brytania/Irlandia, 1989, 98 min.
reżyseria: Jim Sheridan
obsada: Alison Whelan, Brenda Fricker, Daniel Day-Lewis, Kirsten Sheridan
Premiera w Ale kino+: 6.04.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 44 miejsce w rankingu

Obsypana deszczem nagród ekranizacja autobiografii Christy Browna - cierpiącego na porażenie mózgowe Irlandczyka, który mimo niemal całkowitego paraliżu zdołał spełnić swoje marzenia - został cenionym pisarzem i artystą.

Christy Brown urodził się w ubogiej i wielodzietnej irlandzkiej rodzinnie. Dotknięty porażeniem mózgowym od dzieciństwa przykuty był od wózka inwalidzkiego. Miał też ogromne trudności z mówieniem i przez długie lata uważano go za opóźnionego umysłowo. W rzeczywistości Brown był człowiekiem wrażliwym, inteligentnym i twórczym. Dzięki determinacji swojej matki zaczął malować - używał do tego lewej stopy, jednej kończyny, w której zachował władzę. W podobny sposób pisał swoje książki - od czasu ich publikacji postać Browna jest symbolem przezwyciężania ograniczeń związanych z chorobą i walki osób niepełnosprawnych o godność i prawo do samorealizacji.

"Moja lewa stopa" była pierwszym filmem reżysersko-aktorskiego duetu Jim Sheridan i Daniel Day-Lewis. Sheridan znany był wcześniej jako twórca teatralny - po wielu latach pracy w USA powrócił do rodzinnej Irlandii by zadebiutować w kinie filmem o Christy Brownie. W głównej roli obsadził Daniela Day-Lewisa, jednego z najbardziej obiecujących brytyjskich aktorów młodego pokolenia. Day-Lewis miał już za sobą znakomite i nagradzane występy w głośnych filmach, takich jak "Moja mała, piękna pralnia" Frearsa czy "Nieznośna lekkość bytu" Kaufmana. W "Mojej lewej stopie" aktor przeszedł jednak samego siebie. Day-Lewis został postawiony przed wyjątkowo trudnym zadaniem - grał człowieka, który prawie w ogóle nie jest w stanie się poruszać i z wielkim trudem komunikuje się z otoczeniem. Wyszedł z tej próby więcej niż zwycięsko, po mistrzowsku odtwarzając budzącą szacunek i intrygującą osobowość Christy Browna.

Film odniósł spektakularny sukces zdobywając całą kolekcję wyróżnień, wśród nich dwa Oscary i Independent Spirit Award, co jest rzadkością w przemyśle filmowym, nieczęsto bowiem obie te nagrody przyznawane są temu samemu obrazowi. Daniel Day-Lewis powrócił wkrótce do współpracy z Sheridanem i zrealizował z nim równie udane "W imię ojca" oraz "Boksera".
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.