Ale kino+
alekino+
Film. MOJA MIŁOŚĆ

MOJA MIŁOŚĆ

The Object of My Affection
komedia, USA, 1998, 107 min.
reżyseria: Nicholas Hytner
obsada: Alan Alda, Jennifer Aniston, John Pankow, Nigel Hawthorne, Paul Rudd, Steve Zahn, Tim Daly
Premiera w Ale kino+: 5.04.2008 r.
5.00
343
10 głosy | 157 miejsce w rankingu
MOJA MIŁOŚĆ
© Fox

Nina Borowski (Jennifer Aniston) jest pracownikiem socjalnym. Mieszka na nowojorskim Brooklynie z narzeczonym Vince'em (John Pankow). Jej życie toczy się spokojnym rytmem, do momentu spotkania George'a Hansona (Paul Rudd).

Nina i George wydają się dla siebie stworzeni. Mają identyczne gusta kulinarne, oboje uwielbiają tańce towarzyskie, jednym słowem nadają na tej samej fali. Byłaby z nich doskonała para, gdyby nie fakt, że George jest gejem. Bohaterów łączy więc serdeczna przyjaźń, która, zwłaszcza ze strony Niny, bardzo przypomina zakochanie. Sytuacja komplikuje się, kiedy Nina zachodzi w ciążę z Vince'em, który na wieść o tym odchodzi. Zrozpaczona kobieta niespodziewanie składa George'owi zaskakującą propozycję wspólnego wychowania dziecka.

"Moja miłość" to ekranizacja powieści popularnego amerykańskiego pisarza Stephena McCauleya. Przeniesienia jej na ekran podjęli się scenarzystka Wendy Wasserstein oraz brytyjski reżyser NICHOLAS HYTNER. Filmowiec rozpoczął karierę od dwóch świetnie przyjętych filmów kostiumowych: "Szaleństwa króla Jerzego" (nagroda BAFTA) i nakręconych w USA, poruszających "Czarownic z Salem" z Winoną Ryder i Danielem Day-Lewisem. W "Mojej miłości" Hytner sięga po współczesny i znacznie lżejszy gatunkowo materiał. Drugi amerykański film Brytyjczyka to komedia romantyczna, w której problemy tożsamości, seksualnej orientacji i miłosnych paradoksów zostały potraktowane z przymrużeniem oka i inteligentną ironią.

Kompletując obsadę twórcy rozważali różne kandydatury. Wśród najbardziej znanych nazwisk Hollywood do roli Niny Borowski przymierzane były m.in. Uma Thurman i Winona Ryder, w George'a Hansona miał wcielić się m.in. Keanu Reeves. Ostatecznie angaż otrzymała gwiazda serialu "Przyjaciele" Jennifer Aniston oraz jako George Paul Rudd, któremu występ w "Mojej miłości" otworzył drzwi do kariery. Aktor ma dziś na koncie role w takich filmach, jak m.in. "Wielki Gatsby", "Kształt rzeczy" czy "40-letni prawiczek". Na drugim planie pojawia się m.in. Alan Alda, czyli pamiętny doktor "Sokole Oko" Pierce z serialu "M.A.S.H.", i nieżyjący już znakomity aktor brytyjski Nigel Hawthorne, nominowany do Oscara za rolę główną w "Szaleństwie króla Jerzego". W filmie Hytnera zadebiutowała na wielkim ekranie wówczas niespełna 9-letnia Hayden Panettiere, znana dziś jako gwiazda serialu "Herosi".

Od momentu premiery w kwietniu 1998 roku, "Moja miłość" przyniosła blisko 50 milionów dolarów zysku. O popularności filmu przesądziła w głównej mierze gra aktorów oraz intrygująca fabuła, przełamująca schemat komedii romantycznej. Ten drugi atut potwierdza choćby zaskakujące zakończenie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...