Ale kino+
alekino+
Film. MONDO

MONDO


dramat, Francja, 1996, 78 min.
reżyseria: Tony Gatlif
obsada: Jerry Smith, Ovidiu Balan, Philippe Petit, Pierrette Fesch
Premiera w Ale kino+: 9.08.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 564 miejsce w rankingu
1
2

Bezdomny cygański chłopiec błąka się po Nicei w poszukiwaniu kogoś, kto mógłby stać się jego rodzicem. Film Tony'ego Gatlifa najsłynniejszego cygańskiego reżysera, twórcy "Exils" i "Transylwanii".

Pewnego dnia na ulicach Nicei pojawia się bezdomny dziesięciolatek. Mondo (Ovidiu Balan) - bo tak o sobie mówi - jest Cyganem, ale we francuską społeczność Nicei wchodzi z ufnością i niezwykłym uśmiechem, którego nie da się zapomnieć. Błąka się pod nadbrzeżu, spotyka po drodze wielu przyjaznych nieznajomych i fascynujących dziwaków, a każdemu z nich zadaje to samo pytanie: "Czy zechciałbyś mnie adoptować?". Ponieważ jednak szansa na nowych rodziców na razie się nie pojawia, Mondo zadomawia się na ulicach Nicei. Zdobywa przyjaciół: czarującego magika i akrobatę (Philippe Petit), który zatrudnia Mondo jako swojego asystenta, kobietę o żydowsko-wietnamskich korzeniach (Pierrette Fesch), która daje mu schronienie w swoim domu, rybaka (Maurice Maurin), który uczy chłopca alfabetu, używając plaży jako tablicy i Dadi (Jerry Smith), bezdomnego, który świetnie umie radzić sobie na ulicy. Ale Mondo wie, że nie wszyscy dorośli są jego przyjaciółmi. Dlatego skrupulatnie unika policji, która wyjątkowo nie lubi bezdomnych. Mimo silnego instynktu przetrwania Mondo nie zawsze będzie mógł uciekać przed czujnym okiem władz. Ale jeśli zniknie, Nicea straci więcej, niż mogłoby się wydawać.

TONY GATLIF, twórca nagrodzonych w Cannes "Exils" czy głośnego "Gadjo dilo", wyróżnionego w Locarno, Tromso, Sao Paulo i w Paryżu, w pełnym uroku dramacie "Mondo" po raz kolejny zwraca się ku swoim romskim korzeniom, które od lat tropi realizując kolejne obrazy. "Mondo", nagrodzony na Chicago International Children's Film Festival to jednak obraz szczególny, bo w historii bezdomnego dziesięciolatka można też odnaleźć wiele wątków z biografii reżysera. Urodzony w Algierii Gatlif, syn cygańskich emigrantów z Hiszpanii, w młodości wyemigrował do Francji wraz z falą uchodźców z początku lat 60. Kino odkrył dzięki jednemu ze swoich szkolnych nauczycieli, jeszcze w Algierii, we Francji natomiast kinowe sale służyły mu często za nocleg i jedyne schronienie. Emigrant bez grosza szybko bowiem wszedł w konflikt z prawem i posmakował życia w poprawczaku. Uratowała go miłość do kina. Cudem spotkany idol Gatlifa, aktor Michel Simon, pomógł mu zapisać się do szkoły aktorskiej, po której młody Cygan zaczął próbować sił jako scenarzysta. Jego dwa pierwsze filmy "La rage au poing" i "La terre au ventre" nie ukazały się we Francji - drastycznie przedstawiona w nich sytuacja Cyganów nie spodobała się dystrybutorom. Dopiero po "Les Princes" stało się o nim głośno. Wtedy też młody twórca rozpoczął współpracę z Gerardem Lebovicim, któremu filmy Gatlifa zawdzięczają dobrą promocję. Od czasu "Les Princes" Gatlif kręci średnio jeden film na dwa lata. Jego "Latcho Drom", zachwycający filmowy pomnik dla cygańskiej muzyki, zwyciężył w Cannes w 1993 roku w prestiżowej sekcji Un Certain Regard. Później były wielokrotnie nagradzane obrazy "Gadjo dilo", "Exils" czy "Transylwania", które entuzjastycznie przyjęła też polska publiczność.

Gatlif, choć wciąż podskórnie opowiada tę samą historię poszukiwania własnych korzeni, nieprzerwanie zachwyca świeżością swoich projektów, niezwykłą energią i autentyzmem, który jest często zasługą jego wyjątkowych aktorów. Dzięki "Mondo" twórca "Transylwanii" odkrył dla kina talent Ovidiu Balana, fenomenalnego dziesięciolatka, który w filmie zagrał główną rolę. Chłopiec wystąpił później w jego "Gadjo dilo" i zagrał główną rolę w nagrodzonym m.in. na Festróia - Tróia International Film Festival "Clandestins" Denis Chouinard i Nicolasa Wadimoffa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...