Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Monty Python i święty Graal

Monty Python i święty Graal

Monty Python and The Holy Grail
komedia, Wlk. Brytania, 1975, 91 min.
reżyseria: Terry Gilliam, Terry Jones
obsada: Connie Booth, Eric Idle, Graham Chapman, John Cleese, Michael Palin, Terry Gilliam, Terry Jones
Premiera w Ale kino+: 26.09.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 100 miejsce w rankingu
Monty Python i święty Graal

Pierwszy film fabularny nakręcony przez szalonych Anglików z legendarnej grupy Monty Pythona. W serii absurdalnych gagów Terry Gilliam, Terry Jones i reszta komików biorą na ostrze satyry podania arturiańskie i mroczne czasy Średniowiecza.

Rok 932. Król Brytyjczyków, Artur (Graham Chapman), jeździ po wioskach, miastach i zamkach, aby znaleźć dzielnych wojowników, którzy do niego dołączą i zostaną Rycerzami Okrągłego Stołu. Poszukiwania obfitują w liczne i nie zawsze przyjemne przygody, ale w końcu Arturowi udaje się namówić pięciu rycerzy, aby mu towarzyszyli. Król pragnie dotrzeć z nimi do zamku Camelot. Niespodziewanie jednak przemawia do niego sam Bóg i zleca mu inną misję - odszukanie świętego Graala. Podczas wyprawy kompania zmierzy się z licznymi niebezpieczeństwami jak francuscy szydercy, rycerze, którzy mówią "Ni", latające krowy czy Krwiożerczy Królik.

W filmie "Monty Python i święty Graal" słynni brytyjscy komicy tym razem potraktowali ostrzem satyry czasy średniowiecza i etos rycerski. Dyżurni scenarzyści zespołu, TERRY JONES i TERRY GILLIAM, zakpili z zacofanych praktyk jak palenie czarownic na stosie czy z życia w koszmarnie niehigienicznych warunkach. Punktem wyjścia do opowieści jest legenda o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, którzy w wizji Monty Pythona nie są waleczni i sprawiedliwi - a tchórzliwi i niezbyt inteligentni. Sam obraz jest zbiorem absurdalnych skeczy, podobnych w formule do tych, jakie przez lata Brytyjczycy realizowali w telewizyjnym cyklu "Latający cyrk Monty Pythona". Widz dowie się z nich na przykład, że sir Lancelot był gejem a królowi Arturowi zdarzyło się czasem załatwić potrzebę fizjologiczną w zbroję...

"Monty Python i święty Graal" miał wyjątkowo niski budżet, produkcję sfinansowali muzycy z zespołów Led Zeppelin i Pink Floyd. Dlatego też wprowadzono wiele oszczędnych rozwiązań: w filmie nie występują konie - zastąpiono je odgłosami uderzeń o połówki orzecha kokosowego, a rycerskie kolczugi zostały zrobione na drutach z wełny. Prześmiewczy wydźwięk filmu sprawił, że dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć Ministerstwo Środowiska w Szkocji zaprotestowało przeciwko produkcji twierdząc, iż "film jest niezgodny z wydarzeniami historycznymi". Komicy jednak dopięli swego, a efektem jest pełna nonsensownego humoru perełka w wykonaniu Grahama Chapmana, Johna Cleese'a, Erica Idle, Terry'ego Gilliama, Terry'ego Jonesa i Michaela Palina, którzy odtwarzają wszystkie główne role.

"Monty Python" święcił wielkie triumfy przez ponad dekadę. Po rozwiązaniu grupy losy jej członków potoczyły się różnie. Jedni, jak Terry Gilliam poświęcili się niemal wyłącznie reżyserii ("Brazil", "Przygody barona Munchausena", "Fisher King", "12 małp"), inni, jak John Cleese ("Silverado", "Erik Wiking", "Rybka zwana Wandą", "Harry Porter i kamień filozoficzny"), pozostali przy karierze aktorskiej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...