Ale kino+
alekino+
Film. MORDERCZY WYŚCIG

MORDERCZY WYŚCIG

Bite the Bullet
western, USA, 1975, 118 min.
reżyseria: Richard Brooks
obsada: Ben Johnson, Candice Bergen, Gene Hackman, Ian Bannen, James Coburn, Jan-Michael Vincent
Premiera w Ale kino+: 4.02.2005 r.
4.00
343
8 głosy | 262 miejsce w rankingu

Najsłynniejszy i zarazem najbardziej niebezpieczny wyścig, który stał się kanwą filmu Richarda Brooksa, rozegrał się w 1908 roku na trasie Evanston z Wyoming do Denver. O nagrodę 2,5 tys. dolarów ufundowaną przez Denver Post na dystansie tysiąca kilometrów walczyło 75 uczestników, z których do mety dotarła zaledwie jedna trzecia.

"Morderczy wyścig" opowiada historię dziewięciu z nich. Wśród tej dziewiątki znalazł się doświadczony ujeżdżacz dzikich koni (w tej roli dwukrotny laureat Oskara Gene Hackman), utytułowany angielski dżentelmen szukający wrażeń (Ian Bannen), prostytutka, która jeździ konno, pije i strzela jak mężczyzna (znana z roli Murphy Brown Candice Bergen) i lekkoduch-zabijaka (Jan-Michael Vincent). Każde z nich ma inny powód, żeby walczyć o nagrodę, ale też każde ma swoje zasady, które nawet w tak ekstremalnych warunkach pozostają niezmienne. A kiedy pojawia się śmierć, pionierów zaczyna łączyć coś więcej niż współzawodnictwo.

Tytułowy wyścig odbył się naprawdę i był w Ameryce przełomu wieków jednym z wielu pojedynków na szybkość i wytrzymałość, sponsorowanych przez największe gazety i okoliczne miasta. Dziś krytykowane ze względu na niehumanitarne traktowanie koni (ich duża część przypłacała wyścig życiem), u schyłku epoki Dzikiego Zachodu były dla zwycięzców szansą nie tylko na imponującą nagrodę pieniężną, ale również możliwością zyskania sławy i prestiżu bohatera.

Decyzja RICHARDA BROOKSA, aby nakręcić western była dla wielu zaskakująca - reżyser znany i ceniony był głównie za adaptacje ambitnej literatury, m.in. "Braci Karamazow" Dostojewskiego czy "Kotki na gorącym blaszanym dachu" Williamsa. "Morderczy wyścig" przeszedł jednak do kanonu gatunku jako wzorcowy film przygodowy, wierny zasadom westernu, ale jednocześnie ukazujący wyczerpanie tradycji Dzikiego Zachodu wobec nadchodzących przemian cywilizacyjnych.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...